Debata polityczna w ZSO Nr 15
     18 czerwca 2014 r. w godzinach: 10:00 - 12:00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu odbyła się debata polityczna na temat:

- 10 lat Polski w Unii Europejskiej;
   - Młodzi w życiu publicznym.
     Organizatorami tej debaty byli: Prezydent Miasta Poznania, Rada Osiedla Piątkowo oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu. W dyskusji panelowej wzięli udział:
    Ryszard Grobelny - Prezydent  Miasta Poznania,
    Adam Janczewski - przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania,
    Paweł Ćwiąkało - przewodniczący Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej,
    Krystian Słoma - przewodniczący Studenckiej Rady Miasta Poznania,
    Lukas Grzesiak - przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi dla Poznania,
    Paweł Adamów - wiceprzewodniczący Rady Osiedla Piątkowo, pracownik Biura Prezydenta Miasta Poznania, a także moderator tej debaty politycznej,
    Joanna Kocięcka - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego XV Liceum Ogólnokształcącego,
    Dominika Malinowska - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 11.
Uczestnikami  debaty były delegacje następujących szkół:
  - IX LO, XX LO , XXV LO, Publiczne Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów, Technikum Łączności oraz uczniowie XV LO;
  - Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 7, nr Gimnazjum  9, Gimnazjum nr 64, Gimnazjum Zakonu Pijarów oraz uczniowie Gimnazjum nr 11.
    Konferansjerami debaty byli  uczniowie i działacze Samorządów Uczniowskich: Patrycja Gimzicka z XV LO i Łukasz Strugarek z Gimnazjum nr 11.
    Na początku spotkania pani Dyrektor ZSO Nr 15, pani Grażyna Lach powitała Prezydenta Miasta Poznania i uczestników debaty politycznej oraz  gości z tych  szkół, które przyjęły nasze zaproszenie.
   Już po chwili rozpoczęła się gorąca dyskusja, w której uczestnicy panelu, pod kierunkiem  p. Pawła Adamów odpowiadali na pytania: Oto przykładowe:
  - Jak ocenia Pan/Pani uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym miasta, kraju czy jest ono na odpowiednim poziomie?
  - Jakie są główne motywy angażowania się w życie publiczne, jakie cele młodzież chciałaby osiągnąć w ten sposób?
   Aktywność społeczna młodzieży została oceniona średnio. Jedynie Dominika Malinowska wystawiła ocenę wyższą, z uwagi na to, iż w Gimnazjum nr 11 Samorząd Uczniowski działa bardzo aktywnie. Prezydent Ryszard Grobelny zwrócił uwagę, iż w dzisiejszych czasach zaangażowanie w życie społeczne jest ważnym atutem, cenną informacją o młodym człowieku  i na pewno przyda się w znalezieniu pracy.
   W drugiej części debaty uczestnicy poruszali zagadnienia związane z wyborami  do Parlamentu Europejskiego:
  - W tegorocznych wyborach duże poparcie uzyskały partie eurosceptyczne. Dlaczego tak jest? Skąd pojawiła się wśród Europejczyków niechęć do UE? Czym może być spowodowane takie zjawisko?
  - Dlaczego aż tak dużo młodych ludzi zagłosowało na Nową Prawicę. Skąd taka radykalna zmiana wśród młodzieży?
   Dyskutanci wskazywali na zmęczenie społeczeństwa polskiego kłótniami politycznymi oraz na to, że młodzież szuka nowych sił politycznych. Burzliwa dyskusja przeniosła się na słuchaczy, którzy zasypywali prezydenta Grobelnego pytaniami oraz wskazywali na różne czynniki i bariery, zniechęcające młodzież do działania.
   Pierwsze spotkanie młodzieży z Piątkowa, Winograd i Winiar było niezwykle interesujące, o czym świadczy fakt przedłużenia spotkania o pół godziny oraz kontynuowanie dyskusji  po zakończeniu debaty. Mamy nadzieję, że stanie się ono stałym forum dyskusyjnym władz miasta z młodzieżą. Pragnęlibyśmy, aby nasza szkoła była stałym  miejscem  odbywania się takich debat politycznych.
                                                                                               Samorząd Uczniowski XV LO

debata_2014_01 debata_2014_02 debata_2014_03 debata_2014_04 debata_2014_05 debata_2014_06
debata_2014_07 debata_2014_08 debata_2014_09 debata_2014_10 debata_2014_11 debata_2014_12
debata_2014_13 debata_2014_14 debata_2014_15 debata_2014_16 debata_2014_17 debata_2014_18