Copyright by Katarzyna Sobek 2007-2011

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15
XV Liceum Ogólnokształcące
im. prof. Wiktora Degi
w Poznaniu

Jak powszechnie wiadomo, bezpieczeństwo w Internecie jest tematem ważnym. Od 2004 roku w Europie obchodzi się, ustalony przez Komisję Europejską, Dzień Bezpiecznego Internetu. W bieżącym roku Dzień ten przypada 7 lutego.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 ubiega się w tym roku o certyfikat "Szkoły Bezpiecznego Internetu", który na okres 3 lat, jest przyznawany przez Fundację Kidprotect.pl.

Aby go uzyskać szkoła musi spełnić szereg wymagań m.in.: używać wyłącznie legalne programy komputerowe, używać programy filtrujące treść oraz oprogramowanie zabezpieczające komputery. Jednym z wymogów jest także przeprowadzenie szeregu działań z uczniami, które mają na celu uświadomienie, jakiego rodzaju zagrożenia czekają na nich w sieci oraz jak w sposób rozważny i odpowiedzialny korzystać z Internetu.

Podczas zajęć na temat zagrożeń występujących w sieci omawiamy problemy bezpieczeństwa poczty internetowej i spamu, stalkingu, znieważania osób i obrazy uczuć religijnych, zakupów przez Internet, różnego rodzaju konkursów i promocji, etc. Rozmawiamy jak bezpiecznie surfować po sieci, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępstw. Przedstawiamy sprzęt i programy zabezpieczające komputer przed złośliwym oprogamowaniem. 

O Fundacji KidProtect
Fundacja Kidprotect.pl jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit. Jej celem jest szeroko pojęta ochrona dzieci i młodzieży przed zagrożeniami czyhającymi na nie w świecie realnym, jak i w Internecie.
Prowadzi najstarszy w Polsce hotline, do którego można zgłosić incydenty związane z pornografią dziecięcą oraz pedofilią.
Fundacja wspomaga ofiary przemocy seksualnej, oferując uczestnictwo w eGrupach, a także pomoc prawną. Współpracują ściśle z organami ścigania oraz wymiarem sprawiedliwości udzielając konsultacji, uczestnicząc w postępowaniach, prowadząc szkolenia dla Policji, prokuratorów i sędziów.
Z myślą o szkołach i ich wychowankach wraz z firmą Orange uruchomiono Szkołę Bezpiecznego Internetu, projekt certyfikowania szkół dbających o bezpieczeństwo uczniów w Sieci.
Fundacja przyznaje także  certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom, promujący strony Internetowe, z których bezpiecznie mogą korzystać dzieci.