„ZADUSZKI LITERACKIE” 2015

Tegoroczne przedstawienie pt. „Nasze drogi pocięte”, przygotowane przez uczennice oraz absolwentki szkoły, poświęcone było sylwetce i twórczości wybitnego poety, księdza Jana Twardowskiego. Postanowiliśmy w ten wyjątkowy sposób uczcić 100. rocznicę urodzin twórcy. Co prawda, rok ks. Jana właśnie mija, ale magia słów zgromadzonych w tomikach Jego wierszy, ma charakter nie tylko niezwykle urokliwy, ale przede wszystkim ponadczasowy. „Zaduszki Literackie”, cieszące się niezmienną popularnością od kilku lat, z samej definicji są spotkaniem służącym refleksji nad trudnymi tematami śmierci, przemijania, krótkości ludzkiego życia. Wszystkie te kwestie porusza w swojej poezji ksiądz Twardowski, „okraszając” je dodatkowo prostymi, ale jakże celnymi, spostrzeżeniami na temat tego, co w życiu każdego z nas powinno być najważniejsze. W tym roku nie potrzebowaliśmy wyszukanej scenografii – wystarczyło kilka ławek i jesiennych liści, by w blasku świec, z pomrukiem nastrojowej muzyki, wsłuchać się w słowa będące po prostu kwintesencją sensu. Wieczór zakończył się – już tradycyjnie – „Kolędą dla nieobecnych”, która nieodmiennie wywołuje wzruszenie w naszych sercach, czego zwykle nie jesteśmy w stanie ukryć i na naszych twarzach. Każdy taki wieczór jest niepowtarzalny i przez to wyjątkowy. W tym roku ową wyjątkowość podkreślił udział trzech absolwentek XV LO, które znalazły czas, by być z nami, dając tym samym wyraz przekonaniu, że opuszczenie murów szkoły wcale nie musi być „raz na zawsze”... Dowiedli tego także i ci absolwenci, którzy przyszli posłuchać wyjątkowej poezji księdza Jana Twardowskiego. Oby okazji do takich spotkań było jak najwięcej.

Zaduszki Literackie 2015r. Zaduszki Literackie 2015r. Zaduszki Literackie 2015r. Zaduszki Literackie 2015r.