„ZADUSZKI LITERACKIE”

„Zmęczeni burz szaleństwem” – oto tytuł tegorocznego przedstawienia, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły w ramach tzw. „Zaduszek Literackich”, organizowanych w „15-tce” niezmiennie od kilku lat w okresie jesiennym. W tym roku na wieczór poetycko-muzyczny zaprosiliśmy gości 4 grudnia o godzinie 18.00, do szkolnej auli. Ku naszemu zaskoczeniu (i wielkiej radości), przyszło jeszcze więcej osób niż w poprzednich latach,by zobaczyć owoc miesięcznych, trudnych przygotowań. Z samej definicji „Zaduszki” są spotkaniem służącym refleksji nad trudnymi tematami śmierci, przemijania, krótkości ludzkiego życia. Jednakże tegoroczne przedstawienie przybrało nieco inny charakter. Autorki scenariusza (dziewczyny z klasy 3a) „uwikłały” bohaterów przedstawienia w skomplikowane problemy życia codziennego, często nieprzewidywalne, a jednak doświadczane przez każdego z nas.
Dzięki sugestywnej scenografii udało się nam przenieść gości do przytulnego pubu, w którym spotkało się grono przypadkowych postaci opowiadających widzom swoje historie. Emocjonujące dialogi i monologi, poprzeplatane poezją oraz piosenkami, dopełniły reszty. Wieczór zakończył się – już tradycyjnie – „Kolędą dla nieobecnych”, wobec której nikt nie pozostaje obojętny.
Pieczę nad całym przedsięwzięciem objęły polonistki XV LO, a jego wyjątkowość polega nie tylko na tym, że scenariusz został w całości przygotowany przez uczniów, ale także na tym, że grupę aktorów tworzyli prawie sami trzecioklasiści, którzy w przyszłym roku będą mogli oglądać przedstawienie już tylko w roli widzów. A są to: Kaja Wójtowicz (3a), Aleksandra Piwowarczyk (3a), Eliza Chrobak (3a), Patrycja Lambryczak (3a), Anna Matuszak (3a), Marta Kosińska (3a), Filip Fabiś (3a), Mateusz Macioszek (3a), Damian Torczyński (3a), Patrycja Gimzicka (3d), Mateusz Żok (3c), Kacper Bocek (3c), Michał Wojcieszak (3c), Michał Handke (3b) oraz reprezentująca klasy drugie – Magda Węglewska (2a).
Mamy nadzieję, że ta tradycja zostanie podtrzymana w naszej szkole przez następne roczniki, oraz że absolwenci nadal będą zaszczycać aktorów swoja obecnością na widowni.
M.K.
Zaduszki Zaduszki Zaduszki Zaduszki