ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE 2020

Zapraszamy na drzwi otwarte w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu na os. Bolesława Chrobrego 107.

24 kwietnia 2020 – 16:00 – 18:00

Drzwi otwarte to okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, profilami klas, programem zajęć dodatkowych.
To także okazja do poznania nauczycieli i uczniów Piętnastki.

Sprawdź czy jesteś dobrym poszukiwaczem!
Przyjdź i znajdź 15 Peryskopków pochowanych na ścianach całej naszej szkoły!

Profile klas

Klasa humanistyczno – prawnicza

Opis klasy

Jeśli masz duszę humanisty, chcesz poznawać przeszłość, rozumieć teraźniejszość, a do tego interesują Cię zagadnienia z dziedziny prawa, to ta klasa jest właśnie dla Ciebie. Proponujemy naukę dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym: języka polskiego oraz historii. Klasa objęta jest patronatem Instytutu Filologii Polskiej UAM, Wydziału Historycznego UAM, Wydziału Prawa i Administracji UAM, Sądu Okręgowego w Poznaniu i Okręgowej Izby Radców Prawnych. W ramach tej współpracy odbywają się wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników uczelni. W klasie drugiej i trzeciej w ramach autorskiego przedmiotu Elementy prawa tematykę prawniczą przybliżą naszym uczniom przedstawiciele takich zawodów prawniczych jak: sędziowie, radcy prawni i komornicy. W klasie trzeciej i czwartej uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach Matematycznej reaktywacji, których celem jest powtórzenie wiadomości przed obowiązkowym egzaminem maturalnym z matematyki. Oferujemy zajęcia wykraczające poza ramy tradycyjnej nauki i stawiamy również na edukację kulturalną. Pragniemy rozbudzić w naszych uczniach potrzebę uczestniczenia w życiu kulturalnym i umiejętność świadomego postrzegania kultury. Nasi uczniowie goszczą regularnie w teatrze, kinie, muzeach oraz biorą udział w imprezach plenerowych.

Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale 1A_1 jest język angielski, a drugim język niemiecki (kontynuacja).

Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale 1A_2 jest język angielski, a drugim język hiszpański (od podstaw).

Klasa psychologiczno – pedagogiczna

Opis klasy

Jeśli interesują Cię mechanizmy rządzące zachowaniem człowieka oraz zagadnienia związane z szeroko pojętą edukacją, to ta klasa jest adresowana właśnie do Ciebie. Psychologia i pedagogika należą do grona nauk społecznych, które nieodzownie łączą się z innymi dziedzinami nauki. Dlatego postanowiliśmy stworzyć klasę, która wyposaży uczniów w wiedzę pozwalającą na zrozumienie biologicznych i społecznych czynników warunkujących rozwój i zachowanie człowieka. Proponujemy naukę biologii oraz WOS-u na poziomie rozszerzonym. Taki dobór przedmiotów daje wiele możliwości podczas rekrutacji na studia wyższe. Ponadto klasa objęta jest patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego, w ramach tej współpracy odbywają się wykłady, warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone przez pracowników tej uczelni. W klasie drugiej i trzeciej proponujemy naukę autorskiego przedmiotu: Pedagogika z elementami psychologii (obejmującego najważniejsze zagadnienia z dziedziny tych nauk).

Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale 1B_1 jest język angielski, a drugim język niemiecki (kontynuacja).

Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale 1B_2 jest język angielski, a drugim język hiszpański (od podstaw).

klasa turystyczno – językowa

Opis klasy

Lubisz podróżować, poznawać nowe kraje? A może chcesz w przyszłości pracować w branży turystycznej? Jeśli tak, to wybierz klasę turystyczno-językową w naszej szkole. Uczniowie realizują program  rozszerzony w zakresie geografii oraz języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na słownictwo związane z turystyką. Dodatkowo w oddziale realizowany jest przedmiot uzupełniający Niemiecki w turystyce. Takie zagadnienia jak geografia świata, umiejętność korzystania z map czy znajomość regionów turystycznych są nieodzowne w pracy przewodnika, pilota wycieczek czy organizatora wypoczynku. Natomiast znajomość języków obcych jest niezbędna w branży turystycznej i rekreacyjnej. Klasa objęta jest patronatem Wydziału Gospodarki Międzynarodowej UE oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF, w ramach tej współpracy odbywają się wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników uczelni. Naszym uczniom proponujemy również liczne wyjazdy i wycieczki w ramach prężnie działającego Szkolnego Koła Turystycznego „Per pedes” oraz ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale jest język angielski, a drugim język niemiecki.

klasa biologiczno – chemiczna

Opis klasy

Interesują Cię nauki przyrodnicze? Chcesz w przyszłości poświęcić się ochronie środowiska lub zostać lekarzem? Podejmij naukę w klasie o profilu biologiczno–chemicznym. Uczniowie realizują program rozszerzony w zakresie chemii oraz biologii. Od roku szkolnego 2019/2020 zajęcia chemii będą prowadzone w nowoczesnej i świetnie wyposażonej pracowni chemicznej. W trosce o jak najwyższy poziom przekazywanej uczniom wiedzy klasa objęta jest patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wydziału Chemii UAM. W ramach tej współpracy odbywają się wykłady, warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone przez pracowników uczelni.
W klasie drugiej i trzeciej proponujemy naukę autorskiego przedmiotu: Język obcy w medycynie (podstawy słownictwa specjalistycznego w języku angielskim oraz niemieckim). Oprócz tradycyjnych form nauki, organizujemy liczne ciekawe zajęcia pozalekcyjne oraz proponujemy udział w różnych programach i konkursach w zakresie nauk przyrodniczych. Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale jest język angielski, a drugim język niemiecki.