Fan dla fana

Fan dla fana

Od dziewięciu miesięcy należę do jednej z grup społecznych potocznie nazywanej fandomem. Gdy na świecie zaczynała się panika ze względu na wybuch epidemii koronawirusa, ja poznawałam świat fanów koreańskiego zespołu BTS oraz samego boysbandu. Tak, właśnie wtedy postanowiłam dołączyć do BTS ARMY. Wszystko wydawało mi się takie wesołe i czułam, że los dobrze ukierunkował mnie do właśnie owego fandomu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, stałam się bardziej otwarta, tolerancyjna i po prostu zaczęłam czerpać z życia więcej korzyści. Mogę śmiało powiedzieć że BTS i ich fani zmienili moje życie nie do poznania. Ale…no właśnie, pojawia się „ale”.
Praktycznie w każdej grupie społecznej pojawiają się osoby, które odznaczają się od innych i przyjmują postawę nonkonformistyczną. Jedni zaczynają obrażać innych w grupie i nie dają im swobody do wyrażania swoich poglądów i idei. Drudzy stosują hejt na grupy fanów innych zespołów i wmawiają im, że to właśnie zespół osób hejtujących jest najświętszy, a inne są bezużyteczne i po prostu gorsze. Jest to postawa na szczęście nieakceptowalna i prawdziwi fani albo zwracają takim osobom uwagę, albo w jakiś sposób wykluczają je z fandomu. Jest to dość powszechny problem, z którym staram się konsekwentnie walczyć. Ta grupa fanów opiera się na akceptacji i miłości, a nie na hejcie i dyskryminowania innego człowieka.
W BTS ARMY występuje też jeden bardzo znaczący problem. Jako cały fandom staramy się jak najlepiej reprezentować swoją grupę, ale jeśli chodzi o wspólne działanie- sytuacja przedstawia się tu nieco gorzej. Czasami fani są przeciwko fanom, co nie sprzyja przyjaznej atmosferze. Przypomina mi to trochę list Cypriana Norwida do Michaliny Dziekońskiej, w którym poeta krytykuje Polskę za zachowania jako naród, chcący  pokazać, że jest patriotyczny i świetne ojczyznę reprezentuje, ale jeśli przychodzi co do czego, to trudno jest nam się zmobilizować i pracować razem. I właśnie wśród fanów BTS występuje podobne zjawisko i jest ono dość powszechne.
Mam nadzieję, że przy większej świadomości na temat podstawowych ludzkich zachowań i stylu bycia, fandom, do którego należę, stanie się jeszcze lepszym i bardziej otwartym miejscem dla nowych fanów, którzy chcą poznać świat koreańskich idoli.  

J.R. kl. II E_G

Skip to content