Profile klas

W roku szkolnym 2024/2025 w XV Liceum Ogólnokształcącym planujemy uruchomić następujące oddziały klas pierwszych:

   * oddział dzielony na grupę z j. niemieckim (kontynuacja) i grupę z j. hiszpańskim (od podstaw)

DRZWI OTWARTE
22 marca 17.0019.00 oraz 13 kwietnia 10.0012.00
Przyjdź i obejrzyj szkołę od wewnątrz.
Poznaj nauczycieli, porozmawiaj z uczniami.

Q&A Wasze pytania - nasze odpowiedzi

Jakie są progi punktowe?
Progi punktowe są zależne od wyników kandydatów w danym roku i nie są stałe. Tak więc możemy mówić o orientacyjnych progach punktowych, które powstały po przyjęciu kandydatów do klas pierwszych w poprzednim roku.

W zeszłym roku progi te ustaliły się na poziomie:

  • klasa humanistyczno-prawnicza

(j.ang/ j.niem)144 -159pkt, śr. wynik 150
(j.ang/ j.hisz)149 – 171pkt, śr. wynik 160

  • klasa biologiczno-językowa

(j.ang/ j.niem)150 -182pkt, śr. wynik 154
(j.ang/ j.hisz)162 – 177pkt, śr. wynik 166

  • klasa matematyczno-geograficzna

(j.ang/ j.niem)152 -168pkt, śr. wynik 157
(j.ang/ j.hisz)160 – 186pkt, śr. wynik 167

  • klasa biologiczno-chemiczna

(j.ang/ j.niem)149 -176pkt, śr. wynik 156

 

Jak liczne są klasy?
Klasy w naszym liceum liczą 28 – 30 osób, natomiast zajęcia językowe odbywają w grupach 14-15 osobowych.

Czy przeprowadzane są dodatkowe testy językowe?
Zazwyczaj nie organizujemy dodatkowych testów językowych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, najczęściej związana z dużym zróżnicowaniem wyników, nauczyciel przeprowadza test kompetencji językowych na swoich zajęciach.

Jakich języków mogę uczyć się w XVLO?
Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego, który jest kontynuowany po szkole podstawowej. Liczba godzin z tego języka w trakcie nauki w liceum jest uzależniona od przypisanego poziomu, a ten jest związany z profilem.

Na poziomie podstawowym język angielski obowiązuje tylko w profilu biologiczno-chemicznym.

Na poziomie rozszerzonym język angielski jest wykładany w klasach: humanistycznej, biologiczno-językowej i matematyczno-geograficznej.

Pamiętaj, że w tych klasach język angielski jest przedmiotem punktowanym w rekrutacji więc ocena końcowa ze szkoły podstawowej jest wliczana do Twoich punktów.

Pozostałe języki:

  • 1A klasa humanistyczna– połowa klasy realizuje język niemiecki (kontynuacja) a połowa język hiszpański (od podstaw)
  • 1B klasa biologiczno-językowa – połowa klasy realizuje język niemiecki (kontynuacja) a połowa język hiszpański (od podstaw)
  • 1C klasa matematyczno-geograficzna – połowa klasy realizuje język niemiecki (kontynuacja) a połowa język hiszpański (od podstaw
  • 1D klasa biologiczno-chemiczna– obowiązuje dla całej klasy język niemiecki (kontynuacja)

Czy nauka w XVLO odbywa się zmianowo?
Nie! W naszym liceum zajęcia rozpoczynają się o godz. 8.00 i kończą o godz.15.15.

Gdzie można znaleźć informacje na temat przedmiotów i liczby godzin w danym profilu tzw. siatki godzin?
Wszystkie informacje dotyczące opisu profili i liczby godzin można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja/ Profile klas 2024-2025. Pod nazwą każdej klasy znajduje się odsyłacz do ramowych planów nauczania.

Czy w liceum są szafki uczniowskie?
Tak, każdy uczeń może pozyskać indywidualną, zamykaną na klucz szafkę do przechowywania kurtki oraz podręczników.

Czy w liceum także otrzymuje się bezpłatne podręczniki?
Nie, na etapie szkoły ponadpodstawowej nie obowiązuje program bezpłatnych podręczników. Każdy uczeń przyjęty do liceum dokonuje zakupu książek we własnym zakresie na podstawie spisu podręczników dla danego profilu publikowanego na naszej stronie internetowej.

Czy w szkole są zajęcia dodatkowe?
Tak, liceum wychodzi naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów i organizuje takie zajęcia, także koła sportowe. Powołanie takich zajęć jest uzależnione od potrzeb i liczby chętnych.

Czy szkoła ma coś do zaproponowania dla osób aktywnych społecznie?
Tak. W zależności od indywidualnych preferencji proponujemy działanie na rzecz społeczności szkolnej w Samorządzie Uczniowskim czy prężnie działającym Wolontariacie. Każdy uczeń może również zaangażować się w przygotowania licznych zbiórek charytatywnych, uroczystości szkolnych, bądź też wesprzeć swoim działaniem klasę w rywalizacji w ramach Ligii Piętnastki.

Czy w XVLO jest bufet bądź sklepik z jedzeniem?
Obecnie nie dysponujemy sklepikiem szkolnym. Na każdym piętrze dostępne są jednak automaty z napojami oraz przekąskami.

Czy w szkole jest dostępna biblioteka?
Tak. Nasze liceum posiada obszerny księgozbiór o zróżnicowanej tematyce wraz nowoczesnym katalogiem online pozwalającym zawsze sprawdzić dostępność książek.

Czy klasy i pracownie są dobrze wyposażone?
Wszystkie pomieszczenia są przestronne, dobrze doświetlone dzięki dużym oknom. Każda klasa wyposażona jest w sprzęt multimedialny a pracownie w niezbędną aparaturę laboratoryjną wykorzystywaną w czasie lekcji.

Czy XVLO ma dobrą bazę sportową?
Oczywiście! Dysponujemy dwoma dużymi, klimatyzowanymi salami gimnastycznymi oraz nowoczesnymi boiskami zewnętrznymi do gier zespołowych a także bieżnią lekkoatletyczną.

Czy XV LO jest bezpieczną szkołą?
Tak. Od wielu lat młodzież w naszym liceum okazuje przy wejściu imienne identyfikatory, a kontrola przy portierni uniemożliwia wejście na teren szkoły osobom niepowołanym. Nauczyciele zapewniają bezpieczeństwo uczniom w czasie lekcji i przerw.

Od czasu pandemii nasze liceum wprowadziło także procedury mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zakażeń. We wszystkich pomieszczeniach dostępne są dozowniki z płynami dezynfekcyjnymi a w dyżurce można pobrać maseczkę.

Duże sale i przestronne korytarze sprzyjają bezpiecznemu pobytowi w murach szkoły.

Czy można wychodzić w czasie przerw poza budynek szkolny?
Ze względów bezpieczeństwa ze szkoły nie można wychodzić w trakcie przerw. Nasze liceum posiada ogród wewnętrzny, który otwierany jest w ciepłe dni i pozwala na spędzenie wolnego czasu na powietrzu.

Czy w XV LO organizowane są wycieczki i wyjścia do kina/teatru?
Oczywiście, że organizujemy wyjścia klasowe do kina/teatru/muzeów. Co roku proponujemy także młodzieży udział w wyjazdach krajowych i zagranicznych oraz warsztatach językowych starając się aby były one dostępne finansowo dla jak największej grupy uczniów.

 

Klasa humanistyczna
Ramowy plan nauczania

Opis klasy

Jeśli lubisz przedmioty humanistyczne, a równocześnie zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest we współczesnym świecie znajomość języka angielskiego, to ta klasa jest idealna dla Ciebie!

Klasa z rozszerzonym programem języka polskiego, historii oraz języka angielskiego to idealny wybór dla tych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje humanistyczne oraz językowe. Taki dobór przedmiotów umożliwi wszechstronny rozwój osobisty, świadome uczestnictwo w kulturze oraz realizację własnych projektów. Na przyszłych humanistów czekają również ciekawe zajęcia dodatkowe oraz spotkania w ramach współpracy z uczelniami wyższymi, m.in. Wydziałem Filozoficznym oraz Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. A co najważniejsze, taki dobór przedmiotów pozwoli w przyszłości studiować na kierunkach humanistycznych, językowych oraz niektórych ekonomicznych, także w języku angielskim.

Klasa biologiczno – językowa
Ramowy plan nauczania

Opis klasy

Lubisz biologię, ale niekoniecznie chemię? Chcesz rozwijać się polonistyczne, ale historia nigdy nie była Twoją pasją. Mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie!

Klasa biologiczno – językowa to nowość w ofercie naszej szkoły, która jest odpowiedzią na potrzeby uczniów. To innowacyjny pomysł na połączenie w jednym profilu przedmiotu przyrodniczego, humanistycznego oraz języka obcego na poziomie rozszerzonym. To świetny kompromis dla tych, którzy mają problem z wyborem między klasą humanistyczną a przyrodniczą. Ten profil umożliwi poszerzenie wiedzy na temat szeroko pojętego funkcjonowania człowieka, jego aspektów biologicznych oraz duchowych. Dodatkowym atutem jest nauka języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Ponadto taka różnorodność przedmiotów jest dla jej przyszłych absolwentów niewątpliwą zaletą, gdyż zapewni świetne przygotowanie do podjęciu studiów psychologicznych, pedagogicznych oraz na kierunkach przyrodniczych, również w języku angielskim. Uczniom klasy biologiczno – językowej oferujemy ciekawe koła zainteresowań, zajęcia w ramach współpracy z uczelniami wyższymi oraz udział w licznych projektach szkolnych.

Klasa matematyczno – geograficzna
Ramowy plan nauczania

Opis klasy

Klasa o profilu matematyczno – geograficznym jeśli świetnym wyborem dla tych, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Połączenie rozszerzonej matematyki, geografii i języka angielskiego pozwoli nie tylko na rozwijanie pasji podróżniczych, ale także zapewni świetne przygotowanie do wymarzonych studiów oraz przyszłej pracy w turystyce lub biznesie Jej absolwenci będą mogli z powodzeniem kontynuować naukę na wielu kierunkach politechnicznych, ekonomicznych oraz geograficznych.

Proponujemy udział w licznych wycieczkach krajowych oraz zagranicznych, a także spotkaniach i projektach organizowanych w ramach współpracy z poznańskimi uczelniami i instytutami naukowymi.

klasa biologiczno – chemiczna
Ramowy plan nauczania

Opis klasy

Interesują Cię nauki przyrodnicze? Chcesz w przyszłości poświęcić się ochronie środowiska lub zostać lekarzem? Podejmij naukę w klasie o profilu biologiczno–chemicznym. Uczniowie realizują program rozszerzony w zakresie chemii oraz biologii. Od roku szkolnego 2019/2020 zajęcia chemii będą prowadzone w nowoczesnej i świetnie wyposażonej pracowni chemicznej. W trosce o jak najwyższy poziom przekazywanej uczniom wiedzy klasa objęta jest patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wydziału Chemii UAM. W ramach tej współpracy odbywają się wykłady, warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone przez pracowników uczelni.
W klasie drugiej i trzeciej proponujemy naukę autorskiego przedmiotu: Język obcy w medycynie (podstawy słownictwa specjalistycznego w języku angielskim oraz niemieckim). Oprócz tradycyjnych form nauki, organizujemy liczne ciekawe zajęcia pozalekcyjne oraz proponujemy udział w różnych programach i konkursach w zakresie nauk przyrodniczych. Pierwszym językiem obcym nauczanym w oddziale jest język angielski, a drugim język niemiecki.

Niezależenie od tego, czy jesteś naszym uczniem, czy też dopiero myślisz o dołączeniu do grona naszej społeczności – ten filmik jest dla Ciebie! Nie możemy zobaczyć się w murach naszej szkoły, może warto więc przywołać wnętrza w nieco inny sposób 😃 Serdecznie zapraszamy!

Przy okazji, wszystkich kandydatów do naszego liceum zachęcamy do kontaktu przez szkolny fanpage. Piszcie. Jeśli tylko będziemy mogli Wam w czymś pomóc, jesteśmy do Waszej dyspozycji 🙂

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Ochrona danych osobowych – oświadczenie

Dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu, zgodnie z  rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych), (Dz. U. UE. L. z 2016r. Nr 119, str. 1), zwanym dalej: Rozporządzenie RODO, z uwzględnieniem zasad określonych ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2018 r., poz. 1000), zwanej dalej ustawą o ochronie danych osobowych informuje, że:

1) Administratorem danych osobowych uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych jest XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu , Os. Chrobrego 107, 60-681 Poznań, zwany dalej XV LO.

2) Kontakt z Inspektorem Danych Osobowych – jest możliwy pisemnie na adres: IOD – Izabela Malinowska-Szabowska, Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, tel. 61 878 49 07  lub drogą mailową, na adres:   iod6_mjo@um.poznan.pl, zastępca: Monika Drobnik, Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, tel. 61 878 49 03 lub drogą mailową, na adres:   iod4_mjo@um.poznan.pl.

3) Dane osobowe będą przetwarzane w celu:

a) wypełniania obowiązków prawnych ciążących na XV LO w związku z prowadzeniem przez szkołę zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a wynikających m.in. z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2198 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia RODO);

b) wewnętrznych celów statutowych i administracyjnych, w tym statystyki i raportowania wewnętrznego, w XV LO (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. c, d ,e Rozporządzenia RODO);

c) marketingu i promocji, w tym prowadzenia konkursów, promocji osiągnięć i utrwalania pozytywnego wizerunku XV LO, w tym prowadzenia konkursów, promocji osiągnięć i utrwalania pozytywnego wizerunku XV LO i społeczności XV LO (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia RODO).

4) Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych w pkt 3 celów przetwarzania, tj.:

a) w zakresie wypełniania obowiązków prawnych ciążących na XV LO – przez okres do czasu ich wypełnienia;

b) w zakresie realizacji celów, o których to celach mowa w pkt. 3 lit. b– przez okres do czasu realizacji interesów, które to interesy stanowią podstawę tego przetwarzania,

c) w zakresie czynności, o których to czynnościach mowa w pkt. 3) lit. c  – przez okres do czasu osiągnięcia przez osobę wycofania przez zgody na takie przetwarzanie.

5) Odbiorcami danych osobowych będą osoby upoważnione przez Administratora tzn. pracownicy XV LO oraz podmioty, którym zostanie zlecone przetwarzanie danych oraz instytucje takie jak urzędy, sądy oraz policja.

6) W związku z przetwarzaniem udostępnionych danych osobowych przysługuje udostępniającemu dane osobowe, do czasu, wygaśnięcia tegoż prawa lub skorzystania z prawa do bycia zapomnianym, z wyjątkiem zaistnienia przesłanek wyłączających lub ograniczających prawa udostępniającego dane osobowe, o których to przesłankach mowa w ustawie o ochronie danych osobowych:

a) prawo dostępu do udostępnionych danych osobowych, na podstawie art. 15 Rozporządzenia RODO;

b) prawo do sprostowania  udostępnionych danych osobowych, na podstawie art. 16 Rozporządzenia RODO;

c) prawo do usunięcia udostępnionych danych osobowych, na podstawie art. 17 Rozporządzenia RODO;

d) prawo do ograniczenia przetwarzania udostępnionych danych osobowych, na podstawie art. 18 Rozporządzenia RODO;

e) prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania udostępnionych danych osobowych, na podstawie art. 21 Rozporządzenia RODO;

f) prawo do przenoszenia swoich danych lub dziecka, na podstawie art. 20 Rozporządzenia  RODO,

g) cofnięcie zgody na przetwarzanie  danych osobowych, o ile przetwarzanie odbywa się na podstawie udzielonej wcześniej zgody, na podstawie art. 7 ust. 3 Rozporządzenia  RODO,

7) W zakresie stosowania w XV LO  zasad ochrony danych osobowych przysługuje osobie uprawnionej do udostępniania tychże danych osobowych  prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, w przypadku uznania, że przetwarzanie przez w/w szkołę przekazanych danych osobowych jest niezgodne z Rozporządzeniem RODO.

KLAUZULA INFORMACYJNA OGÓLNA KLAUZULA INFORMACYJNA - MONITORING WIZYJNY KLAUZULA INFORMACYJNA OGÓLNA - UCZNIOWIE PEŁNOLETNI KLAUZULA INFORMACYJNA - O PRZETWARZANIU DANYCH W CELACH INFORMACYJNYCH I PROMOCYJNYCH KLAUZULA INFORMACYJNA - O PRZETWARZANIU DANYCH KONTRAHENTÓW

Save settings
Cookies settings
Skip to content