Historia pisma

WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ STUDENTÓW Z KOŁA MIŁOŚNIKÓW HISTORII JĘZYKA POLSKIEGO UAM
W piątek 24 lutego odbyły się u nas w szkole niezwykłe warsztaty. Zorganizowane były z okazji obchodzonego w ZSO nr 15 Tygodnia Języka Polskiego, podczas którego mogliśmy nie tylko wielesię dowiedzieć na temat poprawności języka, gwary poznańskiej i kultury słowa, ale też wziąć udział w licznych konkursach, wykładach i wydarzeniach zorganizowanych na tę okoliczność. Młodzistudenci przeprowadzili zajęcia dla dwóch klas licealnych oraz jednej gimnazjalnej. W krótkim czasieudało się nam nie tylko dowiedzieć ciekawych szczegółów na temat historii pisma, ale też – dzięki atrakcyjnej prezentacji multimedialnej – pooglądać różne materiały piśmiennicze i próbki pisma. Niedość na tym: nasi goście przynieśli ze sobą prawdziwy pergamin, papirus, żebyśmy mogli „na żywo”
zobaczyć owe materiały! Nie obyło się też  bez części praktycznej, która sprawiła uczniom najwięcej radości – mogliśmy spróbować, jak się pisze rylcem po woskowych tabliczkach, oraz wcielić na chwilę w rolę średniowiecznego skryby, który – maczając gęsie pióro w atramencie – tworzył piękne księgi przez wiele dni, a nawet miesięcy.
Czas przeznaczony na zajęcia minął bardzo szybko i wielka szkoda, że tak rzadko mamy okazję w atrakcyjny, nietypowy sposób poszerzać zarówno swoją wiedzę, jak i umiejętności. Dodatkową wartością zajęć była możliwość spotkania prawdziwych młodych pasjonatów, którzy z wielką ochotą przyszli do naszej szkoły, by – choć w niewielkim stopniu – zarazić swoją niezwykłą pasją młodszych
kolegów.
Skip to content