Lekcja anatomii doktora Tulpa

                                                                                   Haga, dnia 10 kwietnia 2019 roku

Drogi Bartku!

Co tam u Ciebie? Jak zapewne wiesz podróżuję teraz z grupą przyjaciół po Holandii.

Wczoraj zwiedzaliśmy Hagę i najbardziej zaciekawiło mnie znajdujące się tam muzeum Mauritshuis, gdzie wystawiane są znakomite obrazy, takie jak: „Toaleta Diany”, „Dziewczyna z perłą”, czy „Widok Delft”, lecz gdy wszyscy „pobiegli” oglądać te dzieła mnie zainteresowało inne, pokazujące istotę życia, w pewnym sensie jego cel.

Obrazem, który pobudził mnie do refleksji jest dzieło holenderskiego malarza Rembrandta z 1632 roku pt. „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Malowidło powstało dla upamiętnienia jednej z corocznych sekcji zwłok, przeprowadzanych publicznie w Amsterdamie. Jak przeczytałem na tabliczce informacyjnej pod obrazem, osobą zmarłą jest niejaki Arisz, recydywista skazany na śmierć za kradzież płaszcza.

Zapewne zastanawiasz się dlaczego akurat to dzieło wywarło na mnie tak silne wrażenie.  Obraz ten jest pełen symboliki, która na przestrzeni czasu mogła być różnie interpretowana. Na przykład, dla mnie, młodego człowieka żyjącego w XXI wieku, mrok otaczający lekarzy stojących nad ciałem, ich ciemne stroje daje do zrozumienia, że ludzie ci, mimo statusu społecznego i wykształcenia, dysponują nikłą wiedzą. Natomiast poddawane sekcji zwłoki zmarłego, który za życia był przestępcą, człowiekiem z nizin, emanują światłem, które ja interpretuję jako światło wiedzy.

Skąd taki wniosek? Gdzie dziś byłaby współczesna medycyna, gdyby nie ludzie oddający swoje ciała dla celów naukowych? Jak młodzi lekarze mieliby zgłębiać tajemnice funkcjonowania ludzkiego ciała, gdyby nie mogli dokonywać sekcji zwłok?  Właśnie dlatego uważam, że przestępca poświęcający swoje ciało nauce jest pozytywną postacią, która tym odkupiła swoje winy. Rembrandt też tak chyba uważał i właśnie dlatego cało zmarłego jest najjaśniejszym elementem tego obrazu.

Mam nadzieję, że niedługo się spotkamy i będziemy mieli okazję podyskutować na temat „Lekcji anatomii doktora Tulpa”, w Poznaniu będę już za dwa tygodnie.

Pozdrawiam Cię serdecznie, do zobaczenia.

                                                                   Jurek

Jerzy Hoffa kl. 1a_g

Skip to content