„Obrzydliwa anatomia” – Mara Altman

W wielu przypadkach zależy nam na poszerzaniu naszej wiedzy. Informacje, z którymi się zapoznajemy, powinny być prawdziwe, dlatego szukamy sprawdzonych źródeł. Czytujemy o polityce, szkolnictwie, ekologii i o wielu innych sprawach. Co jednak wiemy o sobie i swoim ciele? Czy pośród tych wszystkich światowo ważnych wiadomości nie zasługujemy na trochę informacji na temat dbania o samych siebie? 
Mara Altman prawdopodobnie powiedziałaby, że jak najbardziej, zasługujemy! W swojej książce „Obrzydliwa anatomia” otwiera przed czytelnikami świat, w którym ważne są akceptacja i miłość do swoich „obrzydliwości”. Jak to się stało, że pewne rzeczy są uznawane za odrażające? Dlaczego kobiece ciało jest tak skomplikowane? Kto zadecydował o tym, że kobiety powinny depilować nogi lub pachy? Na te pytania, i wiele innych, Altman odpowiada szczerze i szczegółowo. 
Nie spotkałam się jeszcze z książką nastawioną tak bardzo na dobro czytelnika. Zdaje się, że jest ona skierowana do kobiet w każdym wieku, a tym bardziej do nastolatek. Szczególnie na tym etapie życia trudno o zaakceptowanie swojego ciała, nie mówiąc już o obdarzaniu go miłością! W książce spotykamy się z brakiem tabu oraz idealizacji, co pozytywnie wpływa na nasz sposób myślenia. Gdy autor przedstawia nam swoje własne doświadczenia i obawy, wtedy przekazywana treść jest wiarygodniejsza i przyjemniejsza dla oka. Altman to właśnie robi. Podchodzi do tematów z dwóch stron, przedstawia wiele stanowisk i dba o ogólny obraz, by czytelnicy się nie pogubili. 
„Obrzydliwa Anatomia” pełna jest rzeczy, z których nigdy nie zdawaliśmy sobie sprawy. Poszerza nasze horyzonty w akceptacji oraz normalizuje to, co przed czytaniem wydawało się kompletną bzdurą. Autorka pokazuje, jaką moc ma nad nami społeczeństwo i jego normy. 
Szybko przekonała mnie do samodzielności w decydowaniu o swoim ciele i niepozwalaniu, by to normy społeczne mnie ograniczały. Przekaz jest jasny: jesteśmy pełne supermocy, które, niestety, uważamy często za wady. Mam nadzieję jednak, że po lekturze większa część kobiet uzna swoje ciało za najlepsze opakowanie wyjątkowej osobowości. 

Maja Cichowlas

Skip to content