Od czego zależy nasze życie?

Czy istnieje coś takiego jak przeznaczenie? Co rządzi życiem człowieka? Co ma na nie wpływ? Według mnie kilka istotnych rzeczy, o których postaram się dziś opowiedzieć. Zacznijmy więc od tego, że moim zdaniem zależy, czy patrzymy na każdego indywidualnie, czy na całe społeczeństwo.

Indywidualnie wpływ mogą na nas mieć ludzie, na przykład rodzina, znajomi czy też nieznajomy, który wywrze na nas jakieś wrażenie. Inne sprawy, które na nas wpływają to sytuacja finansowa, emocje, wartości albo nasze wierzenia. Są one inne dla każdego z nas. A jaka będzie odpowiedź, jeżeli zapytamy, co ma wpływ na nas wszystkich? Być może rząd i politycy, którzy mają władzę nad sytuacją naszego kraju, co bezpośrednio dotyczy naszego codziennego życia. Albo też sam kraj i kultura, w której się wychowaliśmy wykreowana na przestrzeni dziejów dzięki naszym przodkom. Musimy się również podporządkować prawu, zatem ono jest czynnikiem kształtującym nasze decyzje. Aktualnie duży wpływ na nasze społeczeństwo mają także Internet i telewizja – osoby, które oglądamy lub z którymi piszemy, ale także wiadomości telewizyjne, te prawdziwe czy też nie. Reklamy i marketing też często nakłaniają nas do pewnych decyzji finansowych.

Chciałabym również zwrócić uwagę na przeznaczenie. Król Edyp jest idealnym przykładem działania tak zwanego fatum – ślepej siły, na którą nie mamy wpływu. Próbował uciec od wyroczni, ale niestety nie udało mu się, bo od przeznaczenia uciec się nie da, ono zawsze nas dogoni.

Myślę, że na mnie największy wpływ mają ludzie, a w szczególności rodzina i znajomi, ale również Internet przez to, w jakich czasach się urodziłam. Nie mogę też pominąć losu i szczęścia. A wy jak sądzicie? Co ma na was największy wpływ?

                                                                       Ola Jankowska kl. 1a

Skip to content