Przeciw wykluczeniu

10 października wszystkie trzy klasy pierwsze, pod opieką wychowawców, spotkały się na Scenie Wspólnej – w impresaryjnym teatrze przy Łejerach. Celem szkolnego wyjścia było obejrzenie, nietypowego dla młodzieży szkolnej, spektaklu, który porusza niezwykle aktualny temat: brak akceptacji dla homoseksualizmu i bezdomności.

Spektakl „Sztama“ w reżyserii Doroty Abbe, z udziałem aktorów Grupy Teatralnej Wikingowie i absolwentów Studia Aktorskiego STA, odpowiada na wiele pytań dotyczących tolerancji. Skąd się biorą uprzedzenia? Czy rzeczywiście wystarczy bliżej poznać to, czego się boimy, by lęk po prostu zniknął? Czy teatr naprawdę ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość? Eksperymentalne przedstawienie opowiada historię trojga pasjonatów teatru, którzy proponują współpracę mieszkańcom ośrodka dla bezdomnych. Dochodzi do konfrontacji  dwóch wykluczonych w społeczeństwie grup, które muszą przezwyciężyć nie tylko początkową nieufność, ale i – o dziwo! – sami zawalczyć z własnymi uprzedzeniami, by zacząć prawidłowo funkcjonować w zespole.

Inscenizacja, czasem może trochę prześmiewczo, ukazuje codzienne problemy ludzi ze środowiska LGBTQ i bezdomnych, których dotyka brak akceptacji ze strony społeczeństwa, rodziny, przyjaciół, a co za tym idzie, terror i przemoc psychiczna. Spektakl zawiera sporą dawkę humoru, ale podczas jego trwania stajemy się także świadkami dramatycznych wydarzeń oraz wysłuchujemy poruszających historii. Myślę, że “Sztama“ i podobne tego typu produkcje są potrzebne społeczeństwu choćby po to, by przybliżyć nam to, co nieznane, poszukać odpowiedzi na dręczące nas pytania i skłonić do refleksji na temat stosunków międzyludzkich.

 

A.A.

Czytaj szczegóły: http://teatrnowy.pl/spektakle/sztama/

Skip to content