Przez Kurdystan i Persję

Yallah Kurdystan! Yallah Persja!

29 listopada 2018 r. w auli naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie Klubu Odkrywców i Reporterów. Tym razem gościliśmy szczególną osobę – absolwentkę XV LO, podróżniczkę Zuzannę Kubiak. Opowiadała ona o szczególnej wyprawie, rowerowej sztafecie młodych ludzi z całego świata.
Myślą przewodnią wykładu Zuzi Kubiak było to, że nie trzeba być sportowcem, by brać udział w rowerowym jamboree. Zaczęło się od spontanicznego zgłoszenia, dzięki któremu parę dni później dziewczyna stała z rowerem w Gaziantep w Turcji, czekając na sygnał startu. Jej trasa była jednym z etapów podróży między Polską a Japonią.
Jechała z kilkoma Polakami od miasta do miasta przez Turcję, Irak, aż do Iranu.. Na każdym kroku spotykali się z niezwykłą gościnnością, hojnością i chęcią pomocy tamtejszej ludności. Nawet gdy Zuzia uległa wypadkowi, wspierana  przez miejscowych nie poddała się i brnęła dalej. Grupa rowerzystów musiała także zmagać się z nagłymi zmianami pogody – od upalnych dni po śnieżyce.
Pomimo tych trudności udało im się bezpiecznie dojechać do Bandar-e Anzali w północnym Iranie – celu ich podróży. Dzięki tym paru tygodniom poznali tradycję i kulturę ludzi zamieszkujących zwiedzane przez nich terenu, m.in. uczestnicząc w obchodach Nowego roku. A wszystko to dzięki niezwykłej przejażdżki rowerowej…

Martyna Witek kl. 1C LO

Skip to content