Spotkanie z gościem w klasie 3BP

Dnia 21.02.2022 na zajęciach z psychologii w klasie o profilu psychologiczno – pedagogicznym odwiedził nas wyjątkowy gość. Była to Pani dr Joanna Matejczuk z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu.
Przeprowadziła zajęcia z zakresu porozumiewania się, podczas których mieliśmy okazję dowiedzieć się jak zrozumieć intencję rozmówcy w komunikacji interpersonalnej i w jaki sposób odbieramy dane informacje ze środowiska. Poznaliśmy model komunikacji zaproponowany przez Friedemanna Schulza von Thuna, który mówi o tym, że człowiek ma do dyspozycji cztery ucha, którymi może zrozumieć to, co się do niego mówi. Cztery uszy: rzeczowe, ujawniania, apelu i relacji to przenośnia, ale obrazują co w przekazie wychwytuje nasz rozmówca, na co zwraca uwagę, a co pomija. Po krótkim wykładzie przyszedł czas na praktykę. Prowadząca podzieliła nas na grupy, w których pracowaliśmy, aby lepiej zrozumieć omawiany temat.
Lekcja trwała zdecydowanie na krótko a czas szybko płynął w miłej atmosferze. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i byli zaangażowani w zajęcia. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mogła odwiedzić naszą szkołę i przekazać nam o wiele więcej wiedzy.

Skip to content