Starość – rozumiem, szanuję, wspieram

 Mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach w ramach projektu „Starość – rozumiem, szanuję, wspieram” zorganizowanych w progach naszej 15-tki, w których z radością przyjęliśmy przedstawiciela organizacji charytatywnej „Centrum CREO”. Jest to organizacja, której   misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i idei wolontariatu. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, które zmieniły nasze spojrzenie zarówno na osoby starsze, jak i osoby niepełnosprawne. Mieliśmy okazję znaleźć się w ich „skórze” i przenieść się w przyszłość  o ok.60 lat. Dzięki warsztatom wiemy, jak pomóc osobom w podeszłym wieku oraz osobom na wózku inwalidzkim, co ułatwi nam funkcjonowanie w społeczeństwie. Ponadto po warsztatach znamy odpowiedzi na takie pytania jak:

– Co to jest starość? Jak definiować to pojęcie?
– Jak funkcjonuje organizm osób w podeszłym wieku? (Nakładaliśmy tzw. „Kombinezon starości”:  gogle pogarszające wzrok, słuchawki zaburzające słuch, ważącą kilkanaście kilogramów kamizelkę oraz inne elementy ograniczające swobodę ruchów w taki sposób, w jaki odczuwają to starsze osoby)
–  Na czym polega choroba Parkinsona i Alzheimera (Korzystaliśmy z rękawiczek imitujących chorobę Parkinsona)
– Jakie dolegliwości najczęściej występują u osób starszych? (Patrzyliśmy przez specjalne okulary, które symulowały choroby wzroku)
– Jak pomóc w przemieszczaniu się osobie starszej oraz niepełnosprawnej?

Przed nami kolejne działania w ramach projektu!

Skip to content