Tydzień Języka Polskiego 2026
Lubimy świętować, a co! Dlatego i w tym roku tradycji musiało stać się zadość, kiedy to w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego ogłosiliśmy, jak co roku, Tydzień Języka Polskiego. Z racji ferii wszystkie wydarzenia miały swoją realizację po błogim dwutygodniowym odpoczynku.
Z wielką dumą ogłaszamy, że mistrzowskie tytuły w Szkolnym Konkursie o Laur Mistrza Języka Polskiego zdobyli:
I miejsce ex aequo
MAKSYMILIAN KAŹMIEROWSKI z klasy 3f i JAKUB STACHOWIAK z klasy 3c
II miejsce
ZOFIA WASIELEWSKA z klasy 1a
III miejsce ex aequo
MAJA SKURZYNSKA z klasy 3a i WOJCIECH KOPER z klasy 3f
Spieszymy też z informacją, że tegoroczny konkurs językowy prezentował bardzo wysoki poziom, a testy konkursowe, przygotowane z wielką pieczołowitością wymagały dużej wiedzy z zakresu j. polskiego. Tym bardziej cieszy aktywność uczestników i wysokie wyniki zwycięzców. Jeszcze raz gratulujemy!
Zaś klasy drugie i trzecie podjęły rywalizację w projekcie „Motywy i toposy literackie w lekturach szkolnych”. Gratulujemy wszystkim klasom ukończenia wyjątkowego wyzwania! Wasze instalacje artystyczne zamieniły szkolny hol w prawdziwą galerię literackich inspiracji. Jury, oceniając Wasze prace, brało pod uwagę nie tylko poprawność merytoryczną i językową, ale przede wszystkim kreatywność w łączeniu literatury z formą plastyczną oraz spójność całej kompozycji.
Oto zwycięzcy projektu „Motywy i toposy literackie w lekturach szkolnych” z okazji Tygodnia Języka Polskiego:
MIEJSCE 1: Klasa 2D
Wasza instalacja zachwyciła jury niesamowitą spójnością artystyczną. Dodatkowe elementy symboliczne dopełniły całości, tworząc nastrojową i merytoryczną przestrzeń.
MIEJSCE 2: Klasa 3E
Nagroda za niezwykle pomysłowe wykorzystanie przedmiotów i materiałów do zilustrowania wylosowanego toposu. Wykazaliście się głęboką umiejętnością interpretacji tekstów literackich, a Wasze opisy realizacji motywu w wybranych utworach były konkretne, poprawne językowo i bardzo wnikliwe.
MIEJSCE 3: Klasa 3B
Gratulujemy przygotowania bardzo przejrzystych plakatów, które spełniły wszystkie wymogi techniczne i merytoryczne. Wasza praca pokazała ogromny wkład w selekcję informacji oraz dbałość o detale graficzne, które nie były tylko ozdobą, ale realnie nawiązywały do treści lektur.
Dziękujemy wszystkim zespołom za zaangażowanie i zespołową pracę wykonaną nie tylko na zajęciach, ale też poza lekcjami. Pokazaliście, że język polski i literatura klasyczna wciąż mogą być źródłem nowoczesnej i atrakcyjnej sztuki!
Jak dobrze, że corocznie świętowanie Tygodnia Języka Polskiego cieszy się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem młodzieży. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko szepnąć na koniec – do zobaczenia przy kolejnych polonistycznych projektach!
Wasze Polonistki