Warsztaty UAM w klasie humanistycznej

W ostatnim tygodniu w klasie 1A – dzięki współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – aż dwukrotnie zostały przeprowadzone warsztaty. Pierwsze odbyły się 16 maja 2017 roku. Mieliśmy wówczas okazję gościć Panią Martę Stusek, która na co dzień interesuje się poezją współczesną. Wykładowczyni przedstawiła nam przykłady wierszy, które powstały w ciągu ostatnich lat. Było to bardzo ciekawe i niecodzienne, bowiem wcześniej nie mieliśmy styczności z literaturą tego typu, a nazwiska poetów, o których była mowa w czasie zajęć, w ogóle nie były nam znane! Współczesna poezja zaskoczyła nas przede wszystkim swoją formą – jakże daleką od wierszy Kochanowskiego czy Morsztyna – a także dosadnym językiem i oryginalnymi sposobami mówienia na aktualne tematy. Blisko dwie godziny analizowaliśmy wiersze i interpretowaliśmy je na wiele sposobów. Mogliśmy dzięki temu wybiec trochę w przyszłość „naszych polonistycznych poczynań”.

Drugie warsztaty odbyły się 19 maja z Panią Patrycją Malicką. Tym razem na zajęciach zadano nam pytanie „Kim jest copywriter?”. Wykładowczyni podzieliła warsztaty na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Dzięki temu mogliśmy zarówno dowiedzieć się czegoś nowego, jak i spróbować swoich własnych sił. Dzięki tym zajęciom zrozumieliśmy, że humanistyka daje niesamowite możliwości! Otwiera bowiem drogę także do świata Internetu, marketingu i szeroko pojętej reklamy. W ciągu zaledwie dwóch godzin poznaliśmy wiele nowych, specjalistycznych sformułowań i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że przestrzeń Internetu to kopalnia nie tylko wiedzy, ale także możliwości, które stoją przed nami otworem.

Oba wykłady były miłą odskocznią od codziennych lekcji języka polskiego i bardzo nas zainteresowały. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne.

Patrycja Wiśniewska 1A

Skip to content