Wspomnienie patrona

Karta z historii XV Liceum Ogólnokształcącego
W listopadzie 1994 roku w wyniku szkolnego referendum wybrano na patrona szkoły profesora Wiktora Degę – wybitnego człowieka i lekarza, który przez całe swoje życie pomagał niepełnosprawnym. Nie przypadkiem liceum otrzymało imię Profesora. Jego dążenie do integracji, bez względu na bariery, zwłaszcza fizyczne, było odzwierciedleniem zamysłu tych, którzy organizowali od początku naszą szkołę. Przedstawiciele naszej Szkoły zdążyli jeszcze przed śmiercią profesora Degi złożyć mu gratulacje i uzyskać zgodę na nadanie jego imienia XV LO. Oficjalna uroczystość nadania imienia XV Liceum Ogólnokształcącemu odbyła się 22 kwietnia 1995 roku. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. ówczesny Prezydent Miasta Poznania Wojciech Szczęsny Kaczmarek, rektor Akademii Medycznej w Poznaniu prof. Janusz Gadzinowski oraz długoletnia współpracownica prof. Degi – prof. Kazimiera Milanowska. Szczególnym gościem była pani prof. dr Zofia Szafran – córka profesora W. Degi, która w trakcie uroczystości odsłoniła w holu szkoły tablicę pamiątkową, obok której umieszczono dewizę życiową profesora Wiktora Degi:

”Okrucieństwem byłoby chronić człowieka przed śmiercią, chorobą, a nie dać mu nadziei na sprawność, powrót do normalnego świata…”

Od tego wydarzenia minęło już 26 lat, a naszą tradycją stało się to, że co roku w grudniu, w dniu urodzin Profesora, delegacja uczniów pierwszych klas udaje się na Cmentarz Junikowski, aby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicz na grobie profesora Wiktora Degi. W tym roku przez ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, klasy pierwsze nie poszły na grób patrona.

W ostatnie wakacje na frontowej ścianie szkoły powstał mural z wizerunkiem prof. Wiktora Degi.

Więcej o patronie szkoły mozna przeczytać na stronie szkoły:
https://www.lo15poznan.pl/patron/

Skip to content