Wycieczki do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

Na 28.09 i 29.09. br. zaplanowane zostały wycieczki integracyjne dla uczniów klas pierwszych naszego liceum. We wtorek pojechały klasy: 1B,1C i 1D a w środę do tego samego miejsca udały się klasy humanistyczne: 1A i 1E.  Celem wypraw był Międzyrzecki Rejon Umocniony, a dokładnie: Pętla Boryszyńska, w której wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy fortyfikacje z lat 1934- 1938, stanowiące część tzw. Ostwall – wału wschodniego. Podziemia MRU to zarazem największe i najważniejsze zimowisko nietoperzy w Polsce i te zwierzęta również zwróciły uwagę naszych uczniów. Oddajmy głos uczestnikom wyprawy:

Dużą część radości, którą przyniosła nam ta wycieczka, zawdzięczamy przewodnikowi. Pan Tadeusz oprowadzał nas po różnych zakątkach bunkrów i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Była to wycieczka edukująca historycznie i przyrodniczo -mieliśmy wyjątkową okazję, by posłuchać o różnych taktykach wojennych oraz z bliska zobaczyć nietoperze.” (Zosia K.)

„Na wycieczce była miła atmosfera. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy fakty   z historii. W podziemiach było zimno i ciemno, musieliśmy korzystać z czołówek, ale byliśmy na to przygotowani” ( Lidia G.)

„Wyłączenie na chwilę światła w ciemnym bunkrze było bardzo ciekawym doświadczeniem  a śpiące na ścianach nietoperze wzbudziły nasz zachwyt”(Julia K.)

Po wyjściu z podziemi uczestnicy wyprawy chętnie zjedli ciepły posiłek- żurek lub naleśniki oraz ziemniaki upieczone w ognisku. Podróż powrotna autokarem i busami przebiegła bez zakłóceń, było wesoło i głośno, bo wiele osób śpiewało. To były naprawdę udane wycieczki, umożliwiły integrację klasową i międzyklasową. Już planujemy następne wyjazdy!

Skip to content