Wykład na wydziale Technologii Chemicznej na PP

W dniu 27 maja uczniowie klas biologiczno-chemicznych uczestniczyli po raz ostatni w tym roku szkolnym w wykładzie on-line zorganizowanym przez Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.
Tematem prezentacji przedstawionej przez dr hab. inż. Dominika Paukszta były tworzywa sztuczne w świetle ochrony środowiska.
Tworzywa sztuczne stały się jednym z największych ekologicznych konfliktów naszych czasów. Czy słusznie? Prowadzący podkreślił, że prawidłowa ocena wpływu tych materiałów na środowisko musi uwzględniać wszystkie etapy cyklu życia produktów, od etapu produkcji samych tworzyw i wyrobów z nich wykonanych poprzez fazę użytkowania produktu do fazy kiedy produkt staje się odpadem. Niebywale istotna jest segregacja odpadów, a następnie ich recykling. Kiedy tworzywa sztuczne zostają odpowiednio oddzielone od innych odpadów mogą zostać poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie co zmniejsza zapotrzebowanie na wytworzenie nowych produktów. Posegregowane plastiki mogą również zostać przekazane do specjalistycznych spalarni, które zamieniają je w energię.

Skip to content