101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia – w 101 r. wybuchu Powstania Wielkopolskiego delegacja działającego przy naszej szkole Młodzieżowego Klubu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego uczestniczyła w głównych obchodach, które odbyły się przy pomniku powstańców wielkopolskich. Z tłumu uczestników wyróżniał nas banner klubu.
Uroczystość, jak co roku, miała bardzo podniosły charakter. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak wygłosił przemówienie poświęcone głównie roli kobiet w powstaniu. Odczytano listy m.in. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Ważnymi punktami programu uroczystości był apel poległych oraz ceremonia składania kwiatów. Całość odbyła się przy asyście oddziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który wykonał salut honorowy. 

 

Oficjalnie pierwszym dniem Powstania Wielkopolskiego jest 27 grudnia i dziś zaprezentujemy opis tego wydarzenia:
Z wydarzeń powstania wielkopolskiego – 27 grudnia
Dzień ten uznaje się za początek zrywu niepodległościowego polskiej części ludności wielkopolski pragnącej wyrwać się z rąk Niemiec, chcącej dołączyć do odradzającej się ojczyzny. W godzinach popołudniowych rozpoczynają się w Poznaniu pierwsze walki, choć z początku potyczki polsko – niemieckie są niewielkie, dochodzi do pierwszych strat. W walkach o prezydium policji ginie Franciszek Ratajczak, uznawany za pierwszą ofiarę patriotycznego wystąpienia. Polakom udaje się opanować Dworzec Główny, budynek poczty oraz kilka obiektów wchodzących w skład umocnień systemu fortecznego Poznania. Walki wybuchają także na prowincji, gdzie pod Boczkowem swoją krew dla ojczyzny przelał Jan Mertka.

Tekst pochodzi wpisu na fb Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w XV LO

Skip to content