Z wizytą w Muzeum Martyrologocznym w Żabikowie

We wtorek 4 grudnia 2018 roku klasa 3A wybrała się ze swoją polonistką Arletą Borak do Żabikowa, aby poznać okrutne losy Wielkopolan. Aż trudno sobie wyobrazić, że w otoczeniu pobliskiej autostrady i budynków mieszkalnych, znajduje się miejsce, które kiedyś każdy, bez wyjątku, chciał omijać szerokim łukiem. Mowa tu o obozie karno-śledczym założonym przez Niemców, który zaczął funkcjonować w kwietniu 1943 roku. Obóz ten był kontynuacją działalności Fortu VII w Poznaniu. Aktualnie w miejscu byłego obozu znajduje się muzeum,  w którym można dotknąć historii tamtych lat…
Pobyt w muzeum podzielony był na dwie części. W pierwszej z nich pokazano nam film prezentujący osoby, które przebywały w obozie. Mimo upływu tylu lat, ich pamięć dotycząca tych wydarzeń, nie osłabiła się. Trudno się dziwić, opowiadane przez nich historie, każdego wprowadzały w osłupienie i niedowierzanie, nie sposób bowiem wyobrazić sobie, przez jakie katusze musieli przechodzić.
W następnej części spotkania oprowadzono nas po ekspozycji muzeum. Mogliśmy obejrzeć rzeczy należące do ofiar: zdjęcia, dokumenty, ubrania, a także makietę obozu. Pan przewodnik bardzo interesująco opowiedział nam o wyszukanych formach karania więźniów za przewinienia, których tak naprawdę nie popełnili. Naprawdę byliśmy pod ogromnym wrażeniem.
Pobyt w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie każdego skłania do refleksji… Dlatego też uważam, że każdy powinien choć raz odwiedzić to niezwykłe miejsce pamięci, żeby zdać sobie sprawę z tego, jak wielkie mamy szczęście, że nie żyjemy w czasach wojny.

Marysia Foltyniewicz 3A

Skip to content