BO WARTO POMAGAĆ – Maraton Pisania Listów Amnesty International 2021

W dniach 6-10 grudnia 2021 roku nasza szkoła już po raz trzeci (po rocznej przerwie spowodowanej pandemią) wzięła udział w akcji pisania listów w obronie więźniów politycznych oraz osób, których prawa są łamane. Jak zawsze stanęliśmy na wysokości zadania. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem.
Napisaliśmy łącznie 1887 listów, ale wiemy, że niektórzy członkowie społeczności szkolnej (uczniowie, ich rodzice i znajomi, a także nauczyciele i pracownicy szkoły) skorzystali także dodatkowo z możliwości podpisania petycji umieszczonej bezpośrednio na stronie Amnesty International Polska.
Tym razem wypowiadaliśmy się w sprawie dziesięciorga Bohaterów. Pisaliśmy do rządów Nigerii, Egiptu, Ukrainy, Chin, Meksyku, Izraela, Tajlandii, Białorusi, Erytrei i Gwatemali. Szczególnie uderzyło nas, że wielu z potrzebujących naszego wsparcia Bohaterów to młodzi ludzie w wieku zbliżonym do wieku uczniów naszego liceum. Tym bardziej doceniliśmy naszą sytuację, to, że żyjemy, ciesząc się wolnością i jako ludzie wolni nie potrzebujemy takiego wsparcia od innych, jakie my mogliśmy dać tegorocznym Bohaterom.
Ważne dla nas było także to, że listy pisaliśmy nie tylko po polsku, ale także po angielsku, niemiecku i hiszpańsku. Tym samym – czyniąc dobro – mogliśmy ćwiczyć umiejętność wypowiadania się w obcych językach.
Jesteśmy z siebie dumni i cieszymy się, że wspólnie zaangażowaliśmy się w działania mające na celu obronę praw człowieka. Dodatkowo mogliśmy porozmawiać o nich na godzinach wychowawczych, korzystając z materiałów udostępnionych na stronie Amnesty International.

Za rok na pewno znów przystąpimy do akcji. Bo warto pomagać!

Skip to content