Państwo Środka od środka

28 lutego br. o godzinie 17 w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie Klubu Odkrywców i Reporterów. Tym razem poprowadził je prof. Krzysztof Skiba, nauczyciel języka niemieckiego w naszej szkole.
Ponad stu zgromadzonym w auli osobom opowiadał o swoim zamiłowaniu do podróży oraz o tym, że ciekawość świata towarzyszyła mu już od dziecka. Wspominał, że już jako mały chłopiec sam zorganizował własną podróż, wyszukał miejsce pobytu oraz koszty związane z wyjazdem. Pierwszym miejscem, do jakiego się udał, były Włochy. Bardzo mu się tam podobało, jednak większe zainteresowanie budziły w nim kraje azjatyckie, których wiele już zwiedził. Najczęściej wraca do Chin.
Nasz gość Państwo Środka postrzega jako kraj ogromny, bogaty oraz dający wielkie możliwości. Niestety podróżowanie tam może sprawiać problemy. Pierwsze wrażenia prof. Skiby nie były zbyt pozytywne, ponieważ miał on problem z biletem. Nie mógł się na lotnisku zalogować do blokowanej przez chińskie władze witryny Google, a potwierdzenie zakupu biletu miał akurat w skrzynce pocztowej Gmail. Na szczęście pomogli znajomi z Polski. To nie był jednak jedyny problem naszego gościa. Jak się okazało hotel, w którym miał spędzić noc, był nie dość, że nielegalny, to jeszcze nieogrzewany, a że w nocy temperatura wynosiła od 5 do 7 stopni, przez co niestety był zmuszony spać w kurtce. 
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jeszcze wielu rzeczy o tym egzotycznym kraju. Na przykład tego, że Chiny mają  największą sieć kolejową na świecie, a pociągi osiągają nawet prędkość do 300 km/h albo że największe miasto na świecie to Chongqing. Na pewno na zdjęciach zrobionych przez profesora Skibę można było zauważyć, że Chiny cechuje wielość jaskrawych, neonowych barw.
Ciekawe jest także to, że w Chinach modeling jest czymś bardzo ważnym, ludzie pragną się tam upodobnić jak najbardziej to możliwe do wyglądu Europejczyków. Można w ten sposób zarobić bardzo duże pieniądze. Istnieje na przykład praca, w której zatrudnia się właśnie taką modelkę czy modela, aby po prostu siedział przy barze, ponieważ restaurację z takim pracownikiem uważa się z góry z bardzo dobrą, godną, szlachetną. Oczywiście europejscy pracownicy mogą korzystać do woli z oferty danej restauracji. 
Na koniec usłyszeliśmy coś, co zdziwiło mnie najbardziej ze wszystkich rzeczy. W Chinach technologia jest rozwinięta aż do tego stopnia, że na nagrobkach zamiast krótkiej informacji o zmarłym jest zamieszczony kod qr, dzięki któremu możemy się dowiedzieć odpowiednich informacji o osobie spoczywającej w grobie. Chiny – oprócz niezwykle rozwiniętej technologii – słyną też z różnego rodzajów wyzwań (ostatnio modne jest robienie zdjęć ukazujących pozycję materialną Chińczyków – ich mentalność doprawdy zadziwia…).
Pan Krzysztof Skiba opowiedział nam mnóstwo naprawdę ciekawych rzeczy związanych z Chinami i stwierdził, że na starość chciałby tam zamieszkać. Co ciekawe, podróżował zawsze sam, a porozumiewanie się nie jest dla niego żadnym kłopotem, ponieważ zna język angielski, niemiecki oraz uczy się chińskiego. Spotkanie było według mnie zdecydowanie najciekawsze ze wszystkich, na których byłam i bardzo miło było poznać pana profesora Skibę z innej strony.

Nadia Nowak  1C

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na kolejną wyprawę Klubu Odkrywców i Reporterów. Tym razem poznamy „Państwo Środka od środka”. Przewodnikiem po Chinach będzie Krzysztof Skiba – nauczyciel, podróżnik, z natury współczesny nomada, z pochodzenia Kresowiak. Każdą wolną chwilę przeznacza na podróże, zazwyczaj do Azji i Chiny dobrze poznał od środka. 
O swoich wyprawach opowie w czwartek, 28 lutego o godz. 17.00 w auli XV LO na Os. Bolesława Chrobrego 107. Wszystkich miłośników przygód i podróży serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Redakcja Echa Piątkowa

Skip to content