Warning: session_start(): open(/tmp/sess_5581f070efdff6ee05770edaca1cc4ff, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /wp-content/plugins/wp-social-feed/social-feed-by-arrowplugins.php on line 29

Warning: session_start(): open(/tmp/sess_5581f070efdff6ee05770edaca1cc4ff, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /wp-content/plugins/wp-social-feed/social-feed-by-arrowplugins.php on line 29

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /tmp) in /wp-content/plugins/wp-social-feed/social-feed-by-arrowplugins.php on line 29
Drzwi Otwarte w XV LO – aktualizacja | XV Liceum Ogólnokształcące

Drzwi Otwarte w XV LO – aktualizacja

Dziękując wszystkim obecnym podczas pierwszych tegorocznych Drzwi Otwartych w naszej szkole, publikujemy odpowiedzi na zadawane pytania

 Jakie są progi punktowe?

Progi punktowe są zależne od wyników kandydatów w danym roku i nie są stałe. 

Możemy mówić o orientacyjnych progach punktowych, które powstały po przyjęciu kandydatów do klas pierwszych.

W zeszłym roku progi te ustaliły się na poziomie:

Ø  1A klasa humanistyczno-prawnicza 125-140 pkt, śr. wynik. 136,

Ø  1B klasa psychologiczno-pedagogiczna 126-155 pkt, śr. wynik 136

Ø  1C klasa turystyczno-językowa 122-166 pkt, śr. wynik 136

Ø  1D klasa biologiczno-chemiczna 137-163 pkt, śr. wynik 146

  Jak duże są klasy?

Klasy w naszym liceum liczą 28 – 30 osób, natomiast zajęcia językowe odbywają w grupach 14-15 osobowych.

  Czy przeprowadzane są dodatkowe testy językowe?

Zazwyczaj nie organizujemy dodatkowych testów językowych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, najczęściej związana z dużym zróżnicowaniem wyników, nauczyciel przeprowadza  test kompetencji językowych na swoich zajęciach.

  Jakich języków można uczyć się w XV LO?

Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego, który realizowany jest na poziomie podstawowym w profilu humanistyczno – prawniczym, psychologiczno – pedagogicznym i biologiczno – chemicznym. Na poziomie rozszerzonym język angielski jest wykładany tylko w klasie turystyczno-językowej.

Pozostałe języki i ich poziom uzależnione są od wyboru profilu:

Ø  1A klasa humanistyczno-prawnicza – połowa klasy realizuje język niemiecki (kontynuacja) a połowa język hiszpański (od podstaw)

Ø  1B klasa psychologiczno-pedagogiczna – połowa klasy realizuje język niemiecki (kontynuacja) a połowa język hiszpański (od podstaw)

Ø  1C klasa turystyczno-językowa – obowiązuje dla całej klasy język niemiecki (kontynuacja)

Ø  1D klasa biologiczno-chemiczna – obowiązuje dla całej klasy język niemiecki

  Czy nauka w XV LO odbywa się zmianowo?

Nie, pracujemy w trybie jednozmianowym. Większość zajęć kończy się przed godziną 15.15.

  Gdzie można znaleźć informacje na temat przedmiotów i liczby godzin w danym profilu, tzw. siatki godzin?

Wszystkie informacje dotyczące opisu profili i liczby godzin można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja/ Profile klas 2021. Pod nazwą każdej klasy znajduje się odsyłacz do ramowych planów nauczania (siatek godzin).

  Czy w liceum są zamykane szatnie?

Tak, młodzież pozostawia kurtki i płaszcze w zamykanych i dozorowanych przez obsługę boksach.

  Czy w XV LO uczniowie mają własne szafki?

Obecnie młodzież nie ma do dyspozycji indywidualnych szafek. Szafki uczniowskie są jednak już zaplanowane i pojawią się najprawdopodobniej w trakcie roku szkolnego.

  Czy w liceum także otrzymuje się bezpłatne podręczniki?

Nie, na etapie szkoły ponadpodstawowej nie obowiązuje program bezpłatnych podręczników. Każdy uczeń przyjęty do liceum dokonuje zakupu książek we własnym zakresie na podstawie spisu podręczników dla danego profilu, opublikowanego na naszej stronie internetowej.

  Czy w szkole są zajęcia dodatkowe?

Tak. Nasze liceum wychodzi naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów i organizuje takie zajęcia, także koła sportowe. Powołanie takich zajęć jest uzależnione od liczby chętnych.

  Czy szkoła ma coś do zaproponowania dla osób aktywnych społecznie?

Tak. W zależności od indywidualnych preferencji proponujemy działanie na rzecz społeczności szkolnej w Samorządzie Uczniowskim czy prężnie działającym Wolontariacie. Każdy uczeń może też zaangażować się w przygotowania licznych uroczystości szkolnych, bądź też wesprzeć swoim działaniem klasę w rywalizacji w ramach Ligii Piętnastki. 

 Czy w XV LO jest bufet bądź sklepik z jedzeniem?

Tak. W szkole będzie uruchomiony sklepik szkolny. Na każdym piętrze dostępne są też automaty z napojami oraz przekąskami.

  Czy w szkole jest dostępna biblioteka?

Tak. Nasze liceum posiada obszerny księgozbiór o zróżnicowanej tematyce wraz nowoczesnym katalogiem online pozwalającym zawsze sprawdzić dostępność książek.

  Czy klasy i pracownie są dobrze wyposażone?

Wszystkie pomieszczenia są przestronne, dobrze oświetlone dzięki dużym oknom. Każda klasa wyposażona jest w sprzęt multimedialny a pracownie w niezbędną aparaturę laboratoryjną wykorzystywaną w czasie lekcji.

  Czy XV LO ma dobrą bazę sportową?

Oczywiście! Dysponujemy dwiema dużymi, klimatyzowanymi salami gimnastycznymi, nowoczesnymi boiskami zewnętrznymi do gier zespołowych a także bieżnią lekkoatletyczną.

  Czy XV LO jest bezpieczną szkołą?

Tak. Od wielu lat młodzież w naszym liceum okazuje przy wejściu imienne identyfikatory, a kontrola przy portierni uniemożliwia wejście na teren szkoły osobom niepowołanym.  Nauczyciele zapewniają bezpieczeństwo uczniom w czasie lekcji i przerw.

  Czy można wychodzić w czasie przerw poza budynek szkolny?

Ze względów bezpieczeństwa ze szkoły nie można wychodzić w trakcie przerw. Nasze liceum posiada ogród wewnętrzny, który otwierany jest w ciepłe dni i pozwala na spędzenie wolnego czasu na powietrzu.

  Czy w XV LO organizowane są wycieczki i wyjścia do kina/teatru?

W czasie bez pandemii oczywiście, że organizujemy wyjścia klasowe do kina/teatru/muzeów. Co roku proponujemy także młodzieży udział w wyjazdach krajowych i zagranicznych, starając się,  aby były one dostępne finansowo dla jak największej grupy uczniów.

Drzwi otwarte odbędą się w sobotę 17 kwietnia w godzinach 10:00 – 12:00.
Uczniów klas VIII (ale nie tylko) zapraszamy do naszej wirtualnej szkoły – w grze Minecraft.

Dla wszystkich zainteresowanych nauką w XV LO im. prof. Wiktora Degi oraz ich opiekunów przygotowaliśmy możliwość kontaktu z nami na dwóch platformach:
– na komunikatorze Discord będzie można zadawać pytania nauczycielom przedmiotowym na wszelkie tematy związane z nauką w naszej szkole.
– na platformie komunikacyjnej Zoom nauczyciele wraz z uczniami przedstawią profile klas pierwszych przewidziane na kolejny rok szkolny w naszej szkole oraz procedury związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.

Wszystkie linki i adresy serwerów zostaną podane na chwilę przed wydarzeniem na stronie szkoły.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją naszej szkoły, dostępną pod linkiem: Zwiedzanie szkoły

O Drzwiach Otwartych w szkołach w czasie pandemii koronawirusa – tvn24

17 kwietnia 2021

10:00 – 12:00

on-line

Skip to content