
Gloria victoribus. Pamięć powstania wielkopolskiego
W piątek 14 grudnia w auli naszej szkoły odbył się okolicznościowy wykład pod tytułem „Gloria victoribus. Pamięć powstania wielkopolskiego” („Chwała zwycięzcom. Pamięć powstania wielkopolskiego).
Wygłosił go dr Piotr Grzelczak.Dr Grzelczak przedstawił powstanie wielkopolskie z nieco odmiennej perspektywy, niż zwykle się to robi. Niewiele uwagi poświęcił samemu powstaniu, a skupił się na tym, w jaki sposób było ono upamiętniane w następnych dziesięcioleciach. Uczniowie dowiedzieli się, że najbardziej huczne obchody miały miejsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego – odbywały się wtedy defilady wojskowe, w których uczestniczyły nawet czołgi. Uświetniały je swoją obecnością najważniejsze osoby w państwie – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, prezydent Stanisław Wojciechowski, a później prezydent Ignacy Mościcki.
Wykładowca przedstawił również tragiczne losy powstańców w okresie II wojny światowej – Niemcy nie tylko usuwali pomniki, niszczyli pamiątki, ale również mordowali tych powstańców, których udało im się schwytać. Po II wojnie światowej ponownie organizowano obchody rocznicowe, ale nie miały one już takiego rozmachu, jak te z okresu międzywojennego. Zmieniło się to dopiero przed dziesięcioma laty – podczas 90. Rocznicy wybuchu powstania. W Poznaniu ponownie zagościli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a na Placu Wolności odbyło się wielkie widowisko historyczne.
Dr Grzelak podczas wykładu zaprezentował uczniom bogaty zbiór fotografii, przedstawiających pomniki i tablice upamiętniające powstanie wielkopolskie.
W wykładzie uczniowie wszystkich klas pierwszych liceum, humanistyczne klasy druga i trzecia oraz jedna klasa gimnazjalna.
Współorganizatorem wykładu zorganizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego było Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
zdjęcie pomnika z https://epoznan.pl/blogi-blog-616-7014