Głośne Narodowe Czytanie dla Niepodległej

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza w roku 2012 przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza a w ubiegłym Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Tegoroczną lekturą było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
W tym roku także uczniowie „piętnastki” zmierzyli się z ostatnią powieścią prozaika i tekstami antologii, włączając się w to wspaniałe przedsięwzięcie.
W piątek 28 września w bibliotece naszej szkoły wybrzmiały dzieła najwybitniejszych Polaków, m.in. Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego i Romana Dmowskiego.
Specjalnie na tę okazję wyodrębniono dodatkową przestrzeń.  W rodzinnej wręcz atmosferze obecni wysłuchali najpiękniejszych utworów o wojnie, przemijaniu, śmierci, samotności i miłości.
Dla gimnazjalistów była to ciekawa lekcja historii i okazja do zmierzenia się z pojęciem patriotyzmu, zaś dla licealistów próba wizualizacji utworów
o tematyce patriotycznej.
Akcja była dobrze przygotowana, przemyślana i bardzo ciekawa dla społeczności szkolnej. Kolejna impreza propagująca znajomość literatury narodowej odbędzie się w przyszłym miesiącu. Tym razem poświęcona będzie życiu i twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.  Przyczynkiem do spotkania jest 127. rocznica urodzin poetki.

Już dziś serdecznie zapraszamy!

w imieniu uczestników Mario Kiliński z klasy humanistyczno-prawniczej

Skip to content