Jakich wartości trzeba bronić zawsze i wszędzie

A gdyby tak współczesny człowiek zszedł do grobu Agamemnona, o czym by myślał?

Po analizie utworu Juliusza Słowackiego zadaliśmy sobie pytania o to, jakich wartości powinni bronić współcześni Polacy i na które miejsca w historii Polski możemy spojrzeć z dumą. Oto nasze przemyślenia.

W naszym kraju trzeba bronić wielu wartości. Bardzo istotna jest rodzina. Obecnie w życiu większości z nas widoczna jest chęć bycia najlepszym, dąży się do upragnionego celu, zapominając czasem o rzeczach bardzo ważnych dla nas, czyli o rodzinie. To wiąże się z inną wartością – poczuciem bezpieczeństwa, którego pragnie każdy. Jest to najważniejsza wartość, dlatego Polacy powinni stać w gotowości do poświęcenia w razie niespodziewanych wydarzeń. Przykładów takiej sytuacji w polskiej historii było wiele, np. powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, I oraz II wojna światowa… Ludziom powinno się wpajać odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale za każdą inną osobę i nasz kraj. Nie zapominajmy o szacunku do ojczyzny i jej umiłowaniu. Człowiek, który urodził się w swoim kraju, jest jego obywatelem i powinien być z niego dumny. Podchodźmy poważnie do naszej narodowości, tradycji, kultury oraz języka. Pamiętajmy zawsze o byciu solidarnym.
Oliwia Zyber 2c

Moim zdaniem najważniejszymi wartości, których należy bronić, są miłość oraz zaufanie. Miłość, ponieważ jest ona niezbędna w życiu człowieka i każdy jej choć trochę potrzebuje, a zatem powinniśmy o nią walczyć i zabiegać. Musimy jej nie tylko doświadczać, ale też przede wszystkim umieć ją okazywać. Drugą wartością jest zaufanie, gdyż w dzisiejszych czasach coraz bardziej o nim zapominamy. Wielu ludzi nikogo nie obdarza zaufaniem, szczególnie jeśli chodzi o nowo poznane osoby. Ufanie komuś jest trudne, ale również niezbędne, aby budować jakiekolwiek relacje z drugą osobą.
Miejsca w polskiej historii, na które możemy spojrzeć z dumą, to chociażby czas II wojny światowej, który był niewątpliwie jednym z najtragiczniejszych okresów w historii Polski, a mimo to możemy dumnie spojrzeć na to, w jaki sposób Polacy się zjednoczyli, żeby odzyskać niepodległość. Chociaż były to dla wszystkich Polaków trudne czasy, to dzięki temu, że większość ludności stanęła do walki, aby przezwyciężyć siły wroga, udało się powstrzymać okupanta. Kolejnym przykładem takiego wydarzenia jest podpisanie Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Możemy być z tego dumni dlatego, że był to dokument, który diametralnie zmienił prawo w Polsce, między innymi wprowadził zrównanie przywilejów szlachty i mieszczan, a więc uczynił wiele dobra dla naszego państwa.
Mateusz Przybyłek 2c

Jakich wartości trzeba bronić zawsze i wszędzie?
Odpowiedzi na to pytanie jest wiele i każda jest subiektywna. To tak jakbyś zadał(-a) pytanie, czy wyobrażasz sobie Wigilię bez choinki, rodziny, karpia czy też Kevina. Odpowiedz w głębi serca, a potem zastanów się, skąd taka odpowiedź. Z tradycji, którą przekazują rodzice, dziadkowie i tak dalej… To oni głównie kształtują twoje wartości i kulturę. Z upływem lat sam(-a) kształtujesz własny światopogląd, stajesz się niezależny (-a). W szkole uczą nas historii, przeciętny uczeń nie widzi sensu w np. zapamiętywaniu dat, które w przyszłości i tak zapomni, ale bieg historii ukształtował nas na silny naród. Przez te wszystkie wojny nadzieja, miłość, patriotyzm, poszanowanie drugiego człowieka i tradycji nigdy nie zginęły. Moim zdaniem, skoro Polacy tyle walczyli o niepodległość i owe wartości, nie możemy pozwolić, aby one zniknęły.
Trzeba ich bronić za wszelką cenę, bo to my będziemy kształtować przyszłe pokolenia. Pamiętajmy też o miejscach, które upamiętniają powstania i poświęcenie innych. Z dumą możemy popatrzeć na Gdańsk, który nigdy się nie poddawał, a teraz jest tam jedno z najnowocześniejszych i uznawanych muzeów w Europie o II wojnie światowej.
Julia Borysowska 2c

Skip to content