Jesienne spotkanie z Maciejem Fiszerem w Klubie Odkrywców i Reporterów

Na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu Klubu Odkrywców i Reporterów gościł Maciej Fiszer, miłośnik przyrody, którego od 20 lat pochłania fotografowanie natury, a miłość do fotografii jest silniejsza, jak sam twierdzi, od miłości do żony.
Nasz gość wykonuje fotografie na diapozytywach, w technice analogowej. Opowiadał nam, jak pracuje ze zwierzętami oraz o swoich przeżyciach z tym związanych. Kiedyś przez przypadek odkrył, że muzyka może wpłynąć na zachowanie stada w chlewie. Postanowił to wykorzystać w pracy, puszczając świniom muzykę klasyczną. To pozwoliło na zmniejszenie dystansu między nim a zwierzętami, które w końcu zaczęły go całkowicie ignorować tak, że mógł uzyskać upragniony efekt – stworzyć album zawierający setki zdjęć trzody chlewnej. 
Pan Maciej opowiedział nam o swojej książce (pierwszej na świecie – jak podkreślił – tego typu książce o świniach). Aby ją wydać, musiał odbyć aż 260 rozmów telefonicznych z potencjalnymi sponsorami. Było to o tyle trudne, że niektóre firmy i instytucje chciały wykorzystać jego album do swoich celów. Nasz gość stworzył jednak coś swojego i nie chciał, aby efekt jego ciężkiej pracy trafił tylko do jednej tylko grupy odbiorców. W końcu udało się opracować zupełnie autorski projekt z neutralnym naukowym tekstem, co zadowoliło artystę. Ośmielony sukcesem Maciej Fiszer wydał także album o krowach, teraz myśli o domknięciu tryptyku i stworzeniu pracy o drobiu.
Oprócz zwierząt hodowlanych Maciej Fiszer fotografuje przyrodę – Puszczę Notecką, dęby rogalińskie, łąkę. Opowiadał nam, że jest to żmudna praca wymagająca wiele cierpliwości. Niejednokrotnie tygodniami spał on w namiotach i szałasach w lesie, czekając na jedno ujęcie. Jednak warto wytrwać – efekty tych poświęceń mogliśmy obejrzeć podczas kilku pokazów zdjęć. W każdej prezentacji fotografiom towarzyszyła specjalnie dobrana muzyka, artysta dba bowiem o każdy szczegół swych prac, wiedząc, że drobiazgi wzmacniają efekt końcowy.
Na pewno warto było wybrać się do auli w jesienny poniedziałkowy wieczór. Spotkanie z ciekawym, pełnym pasji człowiekiem wzbogaciło nas o nowe doświadczenia. Następne – 29 października.

Szanowni Państwo.
 

Po wakacyjnej przerwie Klub Odkrywców i Reporterów zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem o urokach polskiej dzikiej przyrody opowiadał będzie wybitny poznański fotograf Maciej Fiszer, który z obiektywem w ręku wiele razy wędrował przez chaszcze i ostępy puszcz, lasów, łąk i bagien. Owocem tych wypraw są piękne albumy i fotogramy. Kulisy ich tworzenia odsłoni podczas spotkania w czwartek, 26 września o godz. 17 w auli XV Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Bolesława Chrobrego. Serdecznie zapraszamy.

 
 
Skip to content