Kostka Rubika – czy tylko zabawka?

Jak zapewne każdy wie, zabawa kostką Rubika polega na ułożeniu kolorowych ścianek tak, by kolory na nich się zgadzały. Ten pozornie prosty przedmiot jest
w rzeczywistości łamigłówką, którą nie każdy potrafi rozwiązać. Pomimo stopnia trudności zabawy często bywa tak, że gdy da się kostkę komuś do ręki, ciężko ją odzyskać, gdyż prawia ona, że ludzie nie zniechęcają się, lecz – wręcz przeciwnie – stają się coraz bardziej zawzięci. „Przecież musi istnieć jakiś sposób” – to zdanie nierzadko pada z ust osoby nieznającej schematu ułożenia kostki i próbującej ją ułożyć.
Jednak ta zabawka jest czymś więcej niż tylko zabijaczem czasu. Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że kostka ukazuje kwintesencję tego, jaki wpływ na życie mogą mieć ludzkie decyzje. Moim zdaniem to prawda. Aby lepiej to zrozumieć, wyobraźcie sobie, że trzymacie kostkę Rubika w ręce, następnie pomyślcie, że jest to wasze życie.
A teraz przyjmijmy, że podjęliście złą decyzję, by to zobrazować, przekręćcie dowolną ściankę kostki w którąkolwiek stronę. Już teraz na jej ściankach panuje pewien nieład. Potem ustawcie ściankę tak, jak była wcześniej. Widzicie? Znów zapanował porządek
i wszystko jest na swoim miejscu. Pomyślcie teraz, że popełniacie szereg złych decyzji pamiętając, że każda z nich to jeden nieprzemyślany obrót ścianki… Jeżeli nigdy nie układaliście kostki Rubika, zapewne nie wiecie, jak zabrać się za uporządkowanie ścianek. Będziecie próbować przywrócić kostkę do jej pierwotnej postaci, starając się odwzorowywać ruchy, które robiliście przed chwilą. Po pewnym czasie zorientujecie się, że to nic nie da, potrzebny jest na to sposób i być może czyjaś pomoc. Z pewnością będzie was to kosztować wiele czasu ale i dużo cierpliwości.
Tak samo jest z ludzkim życiem, z niektórych sytuacji nie da się wybrnąć samemu, potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Poważny życiowy problem został ukazany w książce Łukasza Grassa „Najlepszy”, w której głównemu bohaterowi udało się przeżyć tylko dzięki chęci, wytrwałości oraz pomocy osób z zewnątrz. Przeczytawszy ją, byłem pod wielkim wrażeniem i gorąco polecam ją każdemu.
Podsumowując, mam nadzieję że skłoniłem Was do refleksji nie tylko na temat kostki Rubika…

Kacper Osses 1C

Skip to content