Laponia – zimna i piękna

Dnia 9 stycznia 2019 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu odbył się wykład na temat Laponii. Nasz gość – pan Andrzej Maćkowiak – opowiadał o swojej wyprawie do północnej Finlandii bardzo szczegółowo i ciekawie. 
Powodem zorganizowania tej podróży była praca magisterska, którą pan Andrzej wówczas pisał. Po tym, jak zdecydował się na wyprawę, przeleciał samolotem z Gdańska aż do pierwszej stolicy kraju nordyckiego, Turku. Następnie poruszał się pociągiem, autobusem, aż w końcu autostopem. Ciężko mu było złapać jakikolwiek pojazd, gdyż po tamtejszych terenach jeździło ich niewiele. 
Pan Maćkowiak zwiedził m.in. Rovaniemi, tzw. wioskę Świętego Mikołaja, skąd pochodzi również zespół Lordi, który kiedyś wygrał Eurowizję. Bohater wspomniał również o mieszkańcach Laponii, Saamach i tamtejszej kulturze. Pan Andrzej pokazał krótki filmik przedstawiający młodego Saama śpiewającego tradycyjną pieśń w fińskim „Mam Talent”, który zdobył sporą popularność oraz chwycił za serce dużą część widowni. Pod koniec wykładu opowiedział o długiej pieszej wycieczce po Laponii i kilku przygodach, z których szczęśliwie i bezpiecznie wyszedł. 
Całość wystąpienia była interesującą oraz pokazała prawdziwą Laponię, surową i nie zawsze przyjazną wędrowcom, a nie taką kolorową, jaka jest opisywana w przewodnikach turystycznych.

Aleksandra Florkowska 1C

Skip to content