Noc Naukowców 2019 na Wydziale Anglistyki UAM 2019

W piątek, 27 września grupa uczniów z językowo – turystycznej klasy 1C_G wzięła udział w wykładach i warsztatach zorganizowanych na Wydziale Anglistyki UAM w ramach Nocy Naukowców 2019.
Podczas pierwszego wykładu, pt. „O pani prezes, co prezeską niegdyś była” wygłoszonego przez p. Martynę Zachorską dowiedzieliśmy się o historii feminatywów – żeńskich form nazw zawodów w polszczyźnie – terminów stanowiących wyzwanie w pracy tłumacza.
Na kolejnej prezentacji „Z Walii do Avalonu… i Disneylandu – oblicza Króla Artura”
dr Marta Listewnik próbowała zbadać bazując na oryginalnych dokumentach, czy król Artur był postacią historyczną. Zaprezentowała również szeroką gamę motywów arturiańskich w kulturze.
Podczas ostatniego warsztatu, „Po co językoznawca zagląda do mózgu i co może w nim zobaczyć? Kilka słów o psycho- i neurolingwistyce” mgr Ewa Tomczak i mgr Dorota Jaworska-Pasterska przeprowadziły warsztaty na temat funkcji i dominacji półkul mózgowych. Odpowiedziały również na pytania gdzie znajduje się ośrodek mowy w mózgu i wyjaśniały ciekawe przypadki medyczne związane z zaburzeniami mowy po przebytych urazach.

Skip to content