Pedagogika z elementami psychologii

 przedmiot wart poznania?

„Pedagogika z elementami psychologii” to nowy przedmiot, powstały w oparciu o autorski program, zogniskowany wokół zagadnień z dziedziny pedagogiki i psychologii. Uczniowie wybierający profil psychologiczno – pedagogiczny mają okazję  w ciągu dwóch lat nauki poszerzać swoją wiedzę, zdobywać doświadczenie poprzez zajęcia praktyczne, a także poznać wielu specjalistów, którzy w ciekawy sposób opowiadają o swojej pracy i zainteresowaniach. Celem zajęć profilowych w naszej szkole jest przede wszystkim zaprezentowanie młodzieży ciekawych kierunków studiów oraz zawodów, które mogłaby – podążając za własnymi pasjami – wykonywać w przyszłości.

Jeszcze kilka miesięcy temu, zanim rozpoczęliśmy zdalne nauczanie w tym roku szkolnym, mieliśmy okazję w sposób praktyczny przyjrzeć się pracy terapeuty pedagogicznego i nauczyciela. Na zajęciach, w niewielkich grupach, wykonywaliśmy ćwiczenia z zakresu terapii ręki, percepcji wzrokowej i słuchowej, a także pamięci i koncentracji uwagi. Mogliśmy także proponować własne ćwiczenia, które mogłyby mieć oddziaływanie terapeutyczne, a także – na podstawie wnikliwej obserwacji – określaliśmy cele terapeutyczne wybranych ćwiczeń.

Mocną stroną zajęć tego typu jest przede wszystkim uczenie się poprzez doświadczanie i praktykę. Oto kilka uczniowskich opinii:

Profil jest bardzo ciekawy, ponieważ możemy poznać wybrane zagadnienia, np. schorzenia, dysfunkcje czy choroby psychiczne, od strony społecznej, a nie – jak dotychczas – biologicznej. Na lekcjach nie uczymy się teorii, z którą uczniowie często nie wiedzą, co zrobić, ale poznajemy wszelkie zagadnienia bardziej w sposób praktyczny. Wiedzę, którą zdobywamy, możemy wykorzystać w codziennym życiu, np. pomóc młodszemu rodzeństwu czy kuzynostwu z jakimiś problemami dysfunkcyjnymi.

Podoba mi się ten przedmiot i kierunek. Dowiaduję się na lekcjach wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Lekcje są interesujące. Myślę, że gdybyśmy chodzili normalnie do szkoły, to byłoby jeszcze fajniej.

Profil jest bardzo ciekawy dla ludzi interesujących się psychologią i tematami społecznymi. Nie odbywa się tu nauka typowo szkolna, ale bardziej praktyczna.

Zajęcia są inspirujące, aktywizujące, zachęcające do zgłębienia zainteresowań z dziedziny psychologiczno-pedagogicznej. Lekcje są prowadzone w ciekawy sposób, przy użyciu wielu metod. Są bezstresowe, możesz być na nich sobą oraz mieć własne zdanie.

Skip to content