Podsumowanie udziału w programie „Akcja Menstruacja” w naszej szkole

W mijającym roku szkolnym XV LO współpracowało z fundacją „Akcja Menstruacja”,
w efekcie czego we wszystkich damskich toaletach zawisły dyspensery na podpaski oraz tampony, które były regularnie zaopatrywane w środki higieniczne. Chcąc podsumować pierwszy rok akcji, postanowiłyśmy przeprowadzić ankietę wśród uczennic naszej szkoły. Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi z naszymi komentarzami.

 1. Czy uważasz, że akcja zapewnianiająca uczennicom darmowe środki menstruacyjne jest potrzebna w naszej szkole?

100 % respondentek odpowiedziało twierdząco, co potwierdziło nasze przypuszczenia, że uczennice chętnie będą korzystać z zaoferowanych im środków.

 1. Czy wiesz skąd szkoła bierze środki wkładane do skrzyneczek?

Żadna z biorących udział w ankiecie dziewcząt nie wie! Niektóre próbowały zgadywać, pojawiały się odpowiedzi:

„Prawdopodobnie od dziewczyn z naszej szkoły”

„Szkoła zamawia lub osoby chętne przynoszą”

„Wydaje mi się że Akcja-Menstruacja wspomaga szkoły lub środki higieniczne są kupowane z pieniędzy szkolnych”

„Jest to akcja realizowana przez nasze miasto, ale ja tez często dokładam jakąś podpaskę”

„Skrzynki może uzupełnić każda osoba”

„Pieniądze Rady Rodziców”

„Inne osoby tam wkładają”

Spieszymy zatem z wyjaśnieniem. Otóż środki dostarczała do szkoły „Akcja Menstruacja”. Dlatego też nie miałyśmy wpływu na ich liczbę oraz rozmiary.

 1. Czy korzystasz z dostępnych w toalecie podpasek lub tamponów?

 80% odpowiedzi było twierdzących, co nas cieszy.

 1. Jeśli odpowiedź brzmiała TAK, wpisz jak często.

 Tu najczęściej padały odpowiedzi, że kilka razy w miesiącu, choć niektóre z Was korzystają tylko raz w przeciągu cyklu, a inne – często. Robicie to wtedy, gdy zapomnicie swoich środków lub gdy okres pojawia się w szkole. Miło nam było czytać, że są także takie uczestniczki akcji, które starają się następnego dnia przynieść tyle środków, ile zabrały. Pisałyście też, że „to dobrze wiedzieć, że w razie potrzeby środki są dostępne”. O to nam właśnie chodziło. Spokój i komfort
w trakcie miesiączki są bardzo ważne.

 1. Czy zostawiłaś kiedyś w pudełku jakieś środki od siebie?

69% z Was odpowiedziało, że nie. Bardzo zachęcamy to takich działań. Jeśli wspólnie zadbamy o wnętrze naszych skrzyneczek, będą one stale pełne.

 1. Czy wiesz, co to jest ubóstwo menstruacyjne?

Nie wszystkie z Was wiedzą, ale pojawiły się także dobre odpowiedzi. Jak podaje „Akcja Menstruacja” – w Polsce żyje około 38 mln osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku aż 1,5 mln z nich było dotkniętych ubóstwem. Wśród nich są też osoby miesiączkujące, które zagrożone są zjawiskiem ubóstwa menstruacyjnego. Najbardziej narażoną na wynikające z tego powodu nierówności grupą są osoby uczące się, niesamodzielne i zależne finansowo młode osoby, które z powodu braku dostępu do odpowiednich środków higienicznych czasami nawet opuszczają zajęcia. 1 na 6 dziewczyn nie przyszła do szkoły właśnie z tego powodu, co konsekwentnie oznacza ograniczenie dostępu do edukacji i sprzyja powstawaniu i pogłębianiu się nierówności.

 1. Kto w szkole zajmuje się zamawianiem środków i uzupełnianiem zapasów
  w skrzyneczkach?

Z Waszych odpowiedzi wynika, że nie do końca wiecie. Pisałyście, że „panie nauczycielki”, „wicedyrektorzy”, „panie woźne”, „panie sprzątające”, „uczennice”,  „pracownicy szkoły” czy „pani Renatka”. Trzy z Was były najbliżej, wskazując na
p. prof. Skirecką. Uchylamy zatem rąbka tajemnicy. Za powodzenie akcji odpowiedzialne są p. prof. Sylwia Skirecka i p. prof. Ludmiła Śliwieńska 😊 To do nas możecie przychodzić, gdy zauważycie, że w którejś skrzyneczce jest pusto.

 1. Czy chciałabyś zaangażować się w pomoc w dystrybuowaniu środków?

78% z Was odpowiedziało, że tak. Obiecujemy zatem zwołać zebranie w tej sprawie na samym początku następnego roku szkolnego i zaplanować działania już z Wami. Bardzo nam pomożecie 😊

 1. Jak, Twoim zdaniem, można ulepszyć tę akcję w naszej szkole?

Tu miałyście kilka dobrych pomysłów, m.in. zrobienie cyklicznej akcji zbierania wśród uczniów środków higienicznych, zaopatrzenie dyspenserów w większe podpaski czy tampony, wstawienie do toalet odświeżaczy powietrza czy też postaranie się o chusteczki nawilżane. Pisałyście też o tym, że warto byłoby rozreklamować ideę uzupełniania skrzyneczek przez same uczennice oraz zorganizować spotkanie dla dziewcząt na temat menstruacji i innych problemów wieku dojrzewania. Pomyślimy nad tym.

Tymczasem zapewniamy, że środki dostępne w toaletach są higieniczne
i bezpieczne, można z nich bez obaw korzystać nawet, jeśli się skrzyneczki nie uzupełnia samemu.

Jako organizatorki jesteśmy z akcji bardzo zadowolone i zamierzamy ją kontynuować w następnych latach. Wy także w uwagach końcowych pisałyście: „Bardzo podoba mi się inicjatywa, potrafi mocno uratować, kiedy przyjdzie niespodziewanie okres” oraz „Dziękujemy za pomoc”.

Nie ma za co 😊

Skip to content