Witamy w świecie dinozaurów

 

237 mln lat temu, ak samo jak dziś, na Ziemi żyły gady. Do tej grupy zwięrząt należały dinozaury. Wyróżniamy ich dwa typy: mięsożerne oraz roślinożerne. Opiszę tylko niektóre z nich.

Spinozaur

Był to największy drapieżnik, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi. Doskonały pływak. Poruszał się w wodzie tylnymi nogami, które prawdopodobnie były zakończone płetwami. Na jego grzbiecie znajdowały się wielkie wyrostki kolczyste kręgosłupa, które mogły osiągać nawet dwa metry wysokości, tworząc strukturę przypominającą żagiel. Jego szczęki rozmiarem sięgały metra. Miał co najmniej 15 metrów długości i ważył tyle, co osiemnastokołowa ciężarówka (7 ton).

Uranozaur

Był on roślinożerny. Swoim wyglądem przypominał spinozaura, obydwa gatunki miały garb podobny do tego, jaki ma wielbłąd. Gromadził tam tłuszcz służący jako magazyn energii, w czasie gdy trudniej było znaleźć pożywienie. Jego wygląd był wyjątkowy z powodu ,,dużego żagla’’ na  grzbiecie, który sięgał 70 cm długości. Gad miał do trzech metrów wysokości i ośmiu metrów długości. Ważył od dwóch do trzech ton.

Mozazaur

Był to jeden z wodnych dinozaurów. Miał długie szczęki podobne do szczęk dzisiejszych krokodyli i ciało pokryte łuskami. Mimo że był dobrym pływakiem, chwytał swoje ofiary z zasadzki. Polował na ryby, amonity i głowonogi. Miał 14 metrów długości, a ważył pięć ton. Był tak agresywny, że zjadał duże zwierzęta morskie, nie oszczędzając własnego gatunku.

Dimorfodon

Nazywano go dinozaurem „powietrznym”, ponieważ był doskonałym lotnikiem. Jego nazwa znaczy „dwukształtny ząb”, dlatego że w szczękach tego gada tkwiły zęby dwóch wyraźnie różnych rodzajów. Miał około metra długości, a masa jego  ciała wynosiła jeden kg. Jego skrzydła miały rozpiętość 1,2-1,5 metrów. Głowa dimorfodona była stosunkowo duża w porównaniu z resztą ciała – miała 20 cm długości. Prawdopodobnie żywił się rybami.

Amargazaur

Był jednym z najbardziej oryginalnych dinozaurów. Miał dwa rzędy kolców będące przedłużeniem kręgów grzbietowych. Cała szyja amargazaura była pokryta kolcami, dzięki czemu mógł się bronić przed drapeżnikami. Kolce wspierały dwa żagle, które służyły  do regulowania temperatury ciała. Mimo że był roślinożerny, nie miał zębów do przeżuwania pokarmu. Połykał w całości rośliny, które trawił w żołądku. Ważył pięć ton, miał cztery metry wysokości i był prawie tak długi jak trzy samochody osobowe ustawione jeden za drugim (9 metrów).

W dzisiejszych czasach naukowcy twierdzą, że będą mogli odtworzyć dinozaury w ciągu następnych 5 lat. Mamy wiele filmów o tym, dlaczego jest to zły pomysł… Może warto je obejrzeć w długie jesienne wieczory?

Adrianna Krawczyk llle gimnazjum

Skip to content