Zachować pamięć dla budowania dialogu w Europie

Projekt polsko-niemiecki
Produkty projektu

W dniach 18-22 marca zainteresowani historią i językami obcymi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie polsko-niemieckim „Zachować pamięć dla budowania dialogu w Europie”. Naszym niemieckim partnerem była szkoła Siebengebirgsgymnasium z Bad Honnef koło Bonn.
Jeszcze przed rozpoczęciem projektu uczniowie brali udział w spotkaniach przygotowawczych podczas których mieli okazję nie tylko przygotować się do współpracy z grupą niemiecką, ale przede wszystkim zagłębić się w tematykę projektu związaną z historią prześladowania i zagłady ludności żydowskiej.
Pierwszego dnia powitaliśmy gości z Niemiec w naszej szkole. Była to okazja nie tylko do ostatecznego zaplanowania wspólnych działań podczas wymiany, ale również do poznania bliżej partnerów z grup projektowych.
Najważniejszym punktem programu była podróż do Krakowa oraz Oświęcimia. Mogliśmy tam zapoznać się z tragicznymi śladami Holocaustu oraz okupacji niemieckiej okresu II wojny światowej. W trakcie trwającego wiele godzin zwiedzania muzeum Auschwitz-Birkenau poznaliśmy szczegóły związane z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego i trudnym do pojęcia losem więźniów. Podczas specjalistycznych warsztatów, wspólnie z grupą z Niemiec zastanawialiśmy się nad możliwymi przyczynami tej tragedii. Rozmawialiśmy również na temat możliwości przeciwdziałania im w przyszłości.
W Krakowie zwiedziliśmy dzielnicę Kazimierz, Fabrykę Schindlera oraz Muzeum Galicja, miejsca nieodłącznie związane z historią i kulturą Żydowską.  Największe wrażenie wywarło na nas spotkanie z Ocaloną w Muzeum Galicja w Krakowie. Relacja byłej więźniarki, która w Birkenau więziona była jako dziecko, a także jej powojenne losy, wywołały w wielu z nas bardzo głębokie wzruszenie.
Projekt „Zachować pamięć…” kierował nas cały czas ku przyszłości. Podczas licznych dyskusji zastanawialiśmy się również nad zagrożeniami współczesnego świata, takimi jak dyskryminacja i wykluczenie. Wspólne zadania, które realizowaliśmy w małych międzynarodowych grupach, a także praca nad dokumentacją projektu umożliwiła nam bliższe poznanie gości z Niemiec. Liczymy na to, że uda się spotkać jeszcze w przyszłości.
Wymianę wsparła finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Skip to content