Dni Języka Polskiego 2021

W dnia 22-26 lutego w naszej szkole miały miejsce Dni Języka Polskiego. W tym roku panie polonistki zaplanowały kilka działań, które uatrakcyjniły obchody Dnia Języka Ojczystego (międzynarodowe święto – 21 lutego 2021 r.).

Cieszymy się, że nasze propozycja świętowania zyskała zainteresowanie licealistów, którzy wykazali się zarówno wiedzą, jak i kreatywnością. Poniżej krótka relacja.

W ciągu całego tygodnia na szkolnym fanpage’u cała społeczność szkolna mogła rywalizować, uczestnicząc w konkursie wiedzy z j. polskiego (Biegnij po zagadkę). Już po pierwszych dniach wyłoniła się grupa najbardziej aktywnych, która do końca tygodnia  była niezrównana w polonistycznym biegu o zwycięstwo.

Oto najlepsi:

I miejsce – Adrianna Tatarkiewicz z kl. II EP i Hanna Mikołajczyk z kl. III B (13 poprawnych odpowiedzi)
II miejsce – Maja Kłos z kl. III C (12 poprawnych odpowiedzi)
III miejsce – Karolina Adamska z kl. II BG i Gracjan Peil z kl. I A (11 poprawnych odpowiedzi)

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólną zabawę, a najlepszym i najszybszym – gratulujemy wiedzy i wytrwałości.

Równie atrakcyjnym działaniem okazał się międzyklasowy konkurs na logo strony pań polonistek, które poprosiły o ostateczne rozstrzygnięcie szanowne jury w składzie:

pani prof. Monika Cieślak
pani prof. Iwona Suchecka
pani prof. Magdalena Zwierzyńska
pan prof. Łukasz Szwarc

Każda z prac jest realizacją wyjątkowego konceptu. Jury zaś przyznaje, że wybór najlepszej pracy okazał się  niezwykle trudny, niemniej z prawdziwą przyjemnością publikujemy poniżej wyniki konkursu:

I miejsce (nagrody: umieszczenie logo na stronie Twoje polonistki i 100 punktów w ramach Ligii Piętnastki) otrzymuje kl. IICP

II miejsce (nagroda: 95 punktów w ramach Ligii Piętnastki) otrzymują kl. IIAP i kl. IIEG

III miejsce (nagroda: 95 punktów w ramach Ligii Piętnastki) otrzymuje kl. IIDG

Serdecznie gratulujemy pomysłowości, zaangażowania i takich efektów! Zapraszamy także do obejrzenia pozostałych prac, które także nie odbiegają swoją pomysłowością od nagrodzonych.

Trzecim działaniem z okazji Dni Języka Polskiego była publikacja felietonów naszych licealistów pt. Subiektywnik lekturowy. Panie polonistki zebrały kilkadziesiąt tekstów, które czekają na każdego czytelnika poszukującego ciętej riposty, zgrabnej interpretacji, dystansu do lektur i humoru.

Subiektywnik cz1. – lekturowy. Felietony licealistów

Subiektywnik cz2. – lekturowy. Felietony licealistów

Dużą sympatią naszych uczniów cieszy się prowadzona przez p. Ludmiłę Śliwieńską Poradnia językowa XV LO. W trakcie Dni Języka Polskiego nasi uczniowie mieli więc szansę samodzielnie napisać posty na ciekawe tematy językowe rozwiewające najróżniejsze wątpliwości ze świata języka.

Tegoroczne obchody mimo trwającej pandemii uznajemy za niezwykle owocne i wartościowe. Cieszymy się, że nasi licealiści dbają o język ojczysty i chętnie angażują się w działania pozwalające promować język polski.

Wasze Polonistki

 

Dni Języka Polskiego 2019
Dni Języka Polskiego 2020

 

Skip to content