Dni Języka Polskiego 2022

W dniach 21 – 25 lutego odbyły się w naszej szkole Dni Języka Polskiego. Jak co roku przygotowaliśmy dla całej społeczności szkolnej szereg atrakcji.

Głównym wydarzeniem okazał się turniej językowy o tytuł Mistrza Poprawnej Polszczyzny. O randze konkursu świadczy choćby fakt przeprowadzenia rozgrywek w kilku etapach. Pierwsze dwa zostały przeprowadzone za pomocą znanego wszystkim Testportalu (w auli), ostatni zaś pozwolił zebrać najlepszych uczniów z naszej szkoły, którzy zmierzyli się z zadaniami konkursowymi w wersji papierowej. Należy podkreślić, że trudność przygotowanych przez panie polonistki zadań zwiększała się z każdym etapem. Na szczęście znaleźli się tacy, którzy poradzili sobie ze wszystkim doskonale i zasłużyli na językowe laury. Poniżej nagrodzeni uczniowie, którym serdecznie gratulujemy. Niech Wasza wrażliwość na poprawność językową przyświeca wszystkim Waszym działaniom!

I miejsce i tytuł Mistrzyni Poprawnej Polszczyzny zdobyła

Florentyna Niedziółka z kl. 2B

II miejsce i tytuł I Wicemistrzyni Poprawnej Polszczyzny zdobyła

Anna Ludek z kl. 3E_G

III miejsce i tytuł II Wicemistrza Poprawnej Polszczyzny zdobyli ex aequo

Gustaw Bech z kl. 3C_G i Wiktor Talarek z kl. 3C_P

Na całe szczęście, z racji obecności w szkole, mogliśmy także zorganizować warsztaty tłumaczenia poezji, w których wzięli udział reprezentanci klas. Rywalizacja tym razem dotyczyła umiejętności tłumaczenia z polszczyzny renesansowej na współczesną. Zadanie było nie lada wyzwaniem, gdyż znana jest wszystkim prawda, iż tłumaczenie wymaga dużych umiejętności translatorskich. Czy grupy poradziły sobie z zadaniem? Oczywiście, że tak. Panie Polonistki zwróciły szczególną uwagę na kilka twórczych pomysłów, stąd i w tej kategorii wyróżniamy najlepszych:

Podczas warsztatów tłumaczenia poezji staropolskiej wygrały następujące drużyny:

Klasy I: za tłumaczenie wiersza pt. „Nagrobek kotowi”  – kl. 1A (Borys Puk, Wojciech Bajor, Kornelia Tyrakowska) i kl. 1C (Aleksandra Kordecka, Wiktoria Wilk, Julia Łagoda)

Klasy II: za tłumaczenie wiersza pt. „Przyjaciółka” – kl. 2A (Agata Maisner, Julia Słaby, Gracjan Peil) i kl. 2B (Zuzanna Koc, Julia Piątkowska, Patrycja Strzelecka)

Klasy III: za tłumaczenie wiersza pt. „Co żonę kazał dać wilkowi za pokutę” ​- kl. 3B_P (Dominik Janicki, Igor Nowaczyk, Szymon Twardoń)
i za tłumaczenie wiersza „Przyjaciółka” – kl. 3E_P (Aleksandra Młodziejowska, Filip Poprawka, Adrian Wyrzykowski)

Serdecznie gratulujemy wszystkich, którzy wzięli udział w warsztatach.

Trzecim wydarzeniem w trakcie Dni Języka Polskiego było przeprowadzenie ankiety czytelniczej w gronie nauczycieli. Wyniki prezentowaliśmy na szkolnym fanpage’u, ale zapraszamy gorąco do ponownej lektury, gdyż na pewno każdy znajdzie inspirację dla siebie.
Dni Języka Polskiego wprawdzie dobiegły końca, ale przecież w naszej szkole dbamy o język polski cały czas.

Do zobaczenia zatem przy kolejnych polonistycznych realizacjach!

Panie Polonistki

Wcześniejsze edycje Dni Języka Polskiego
2021   2020   2019

Skip to content