Dni Języka Polskiego 2023

Dni Języka Polskiego to wieloletnia tradycja naszej szkoły, której celem jest m.in. dbałość o język ojczysty. W trosce o to, abyśmy mówili i pisali poprawnie, jak również z pewnym zacięciem literackim, Polonistki XV LO zaproponowały w tym roku kilka działań. Poniżej pełny opis wraz z wynikami konkursowymi. Zapraszamy serdecznie do lektury oraz do obejrzenia zdjęć. Niech polonistyczna moc będzie z Wami!

22 lutego (środa) o 10.45 miał miejsce wykład prof. Ewy Kołodziejek dla klas maturalnych na temat: Mój przyjaciel przecinek. Interpunkcja a składnia zdania. Nie ulega wątpliwości, że było dla nas zaszczytem gościć Panią Prof. w naszych szkolnych przestrzeniach, zresztą nie pierwszy już raz. Na uwagę zasługuje również fakt licznych funkcji piastowanych przez naszą Panią prelegent, na co zwrócił uwagę Pan wicedyrektor Michał Jadwiszczok, witając Panią Prof. Jesteśmy przekonani, że maturzyści bardzo skorzystali z wykładu i żadne przecinki oraz inne znaki interpunkcyjne nie pokrzyżują szyków na egzaminie dojrzałości.

konkurs o tytuł Mistrza Poprawności Językowej dla klas pierwszych

Ponoć diabeł tkwi w szczegółach, ale że nauka skarb drogi, dlatego Polonistki zaprosiły wszystkie klasy pierwsze do stanięcia w szranki o niezwykle nobilitujący tytuł Mistrza Poprawności Językowej. Rywalizacja była ostra. Ostateczne wyniki prezentujemy poniżej:

Mistrz Poprawności Językowej w roku 2023 – Zuzanna Kubińska
Wicemistrz Poprawności Językowej w roku 2023 – Żaneta Degórska
III miejsce – Wiktoria Baranowska, Emilia Bukowska, Maria Kościucha, Adam Borowicz

Serdecznie gratulujemy!

 

konkurs na najlepsze stoisko d wylosowanej epoki literackiej

Myli się ten, kto twierdzi, że tylko klasy pierwsze miały okazję uczestniczyć w Dniach Języka Polskiego. Otóż dla klas drugich i trzecich Polonistki miały ofertę nie do odrzucenia – przygotowanie stoisk do epok literackich. Wszystkie można było podziwiać w ciągu dwóch dni (wtorek i środa), zaś jury w składzie:

  • pani wicedyrektor Monika Cieślak
  • pani Anna Kryńska
  • reprezentanci klas maturalnych: kl. 4A kl. 4E i kl. 4D

oceniło niezwykle wnikliwe wszystkie prezentacje i w związku z tym możemy ogłosić wyniki konkursowe. Przy tej okazji pragniemy podkreślić, że wiele klas miało fantastyczne pomysły na swoje realizacje. Kosztowało to zapewne sporo pracy, tym bardziej zachęcamy do obejrzenia zdjęć z holu szkoły.

I miejsce – kl. 2D (81 punktów)
II miejsce ex aequo – kl. 3A i kl. 2B (78 punktów)
III miejsce – kl. 2A (73 punkty)

Serdecznie gratulujemy uczestnikom. Do zobaczenia przy kolejnych inicjatywach proponowanych przez Panie Polonistki.

Wcześniejsze edycje Dni Języka Polskiego
2022   2021   2020   2019

Skip to content